W niniejszym badaniu mieliśmy na celu określenie wpływu podnoszonych blokad porodowych na śmiertelność prosiąt w wyniku zmiażdżenia i na dobrostan loch. Osiemdziesiąt cztery lochy zostały uwzględnione w rocznym eksperymencie w trzech sesjach monitorowania. W każdej sesji 14 loch przebywało w pomieszczeniu z konwencjonalnymi blokadami, a 14 loch przebywało w pomieszczeniu wyposażonym w blokady podnoszone. Lochy o tej samej genetyce, o liczbie przebytych porodów od 2 do 9, zostały losowo rozmieszczone w pomieszczeniach z konwencjonalnymi blokadami i blokadami podnoszonymi. W badaniu nie uwzględniono loch pierwiastek, aby uniknąć loch niedoświadczonych z dynamiką blokad podnoszonych. Rejestrowano liczbę zgniecionych prosiąt, ocenianych przez lekarza weterynarii danego gospodarstwa, w ciągu 48 godzin, 72 godzin i przy odsadzeniu (28. dzień). Stężenie kortyzolu w sierści mierzono przy wejściu i wyjściu z porodówki w celu oceny zmienności poziomu stresu. Oceniono choroby racic i grubość słoniny, aby ocenić potencjalne choroby loch wywołane przez podnoszone blokady i problemy metaboliczne.
Wyniki pokazują, że liczba zgniecionych prosiąt na lochę była wyższa w pomieszczeniach z konwencjonalnymi blokadami niż w pomieszczeniach z blokadami podnoszonymi w ciągu pierwszych dwóch dni po porodzie (0,39 vs. 0,15) i do odsadzenia (0,50 vs. 0,37). Średnie wartości zmienności stężenia kortyzolu we sierści u loch podczas oproszenia różniły się istotnie w obu systemach utrzymania i były wyższe dla loch w blokadach podnoszonych (0,53 pg/mg vs. 0,22 pg/mg). Nie wykryto znaczących różnic w zakresie zmienności słoniny i oceny chorób racic między lochami w blokadach podnoszonych i konwencjonalnych.
Podsumowując, lochy w klatkach podnoszonych wykazywały wzrost wartości kortyzolu w sierści podczas oproszenia, prawdopodobnie spowodowany wyższym stanem stresu wywołanym przez blokadę podnoszoną, wraz z korzyścią wynikającą z wyższego wskaźnika przeżywalności prosiąt przed odsadzeniem.
Costa A, Salvagnini C, Buoio E, Palmeri F, Salvagnini A, Mazzola SM. The Effect of Lift Crates on Piglet Survival Rate and Sow Stress Level during Farrowing. Animals. 2022; 12(6): 745. https://doi.org/10.3390/ani12060745