W badaniach tych oceniano wpływ masy urodzeniowej i przyrostu masy ciała w fazie ssania na dzienne przyrosty masy ciała prosiąt w fazie odchowu (21-61 dzień życia). Prosięta (n= 534) pochodzące od 55 loch pierworódek zostały zważone po urodzeniu, odsadzeniu i pod koniec fazy odchowu. Dane analizowano zgodnie z całkowicie randomizowanym planem doświadczenia, z trzema klasami urodzeniowej masy ciała (BW) i dwoma klasami przyrostu masy ciała w fazie ssania (SDWG).
Prosięta o wysokiej BW i niskiej SDWG były o 0,2 kg lżejsze przy odsadzeniu niż zwierzęta o niskiej BW i wysokiej SDWG. Jednak pod koniec fazy odchowu w odchowalni sytuacja ta uległa odwróceniu - prosięta o wysokiej BW i niskiej SDWG były o 2,20 kg cięższe. Prosięta o niskiej BW i wysokiej SDWG były cięższe po odsadzeniu i pod koniec fazy odchowu niż prosięta o niskiej BW i niskiej SDWG. W tym samym czasie prosięta o średniej i wysokiej BW oraz niskiej i wysokiej SDWG wykazywały różnice w masie ciała przy odsadzeniu, ale nie na koniec fazy odchowu.
Prosięta z 1,25 do 2,30 kg BW i niskimi przyrostami masy ciała podczas ssania wykazywały częściowy wzrost kompensacyjny w fazie odchowu.
Surek D, Almeida LM, Panisson JC, Krabbe EL, Oliveira SG, Alberton GC, Maiorka A. Impact of birth weight and daily weight gain during suckling on the weight gain of weaning piglets. Arquivo Brasileiro de Medicina Veterinária e Zootecnia. 2019; 71(6): 2034-2040. https://doi.org/10.1590/1678-4162-10786