Badania przeprowadzono w celu oceny, czy chłodzone podkładki podłogowe w połączeniu ze schłodzoną wodą pitną mogą złagodzić negatywny wpływ stresu cieplnego na lochy karmiące. Trzydzieści loch (Landrace × Yorkshire, parytet = 1 do 6) umieszczono w indywidualnych kojcach porodowych w dwóch pomieszczeniach z temperaturą kontrolowaną na poziomie 29,4°C (0700-1900 godzin) i 23,9°C (1900-0700 godzin). Lochom w jednym pomieszczeniu (chłodnym), ale nie w drugim (kontrolnym), zapewniono chłodzone podkładki podłogowe (21-22°C) i schłodzoną wodę do picia (13-15°C). Zachowanie loch (15 loch/grupę) było nagrywane na wideo podczas oproszenia oraz w dniach 1, 3, 7, 14 i 21 po oproszeniu. Filmy wideo oglądano w sposób ciągły, aby zarejestrować czas urodzenia każdego prosięcia, na podstawie którego obliczano całkowity czas trwania porodu i odstępy między porodami poszczególnych prosiąt. Liczba sesji pojenia i czas trwania każdej sesji pojenia były rejestrowane dla każdej lochy poprzez ciągłe oglądanie filmów wideo przez 2 godziny (1530-1730) każdego dnia nagrywania wideo. Pozycje (leżenie boczne, leżenie brzuszne, siedzenie i stanie) rejestrowano, przeglądając nagrania wideo w odstępach 5-minutowych przez 24 godziny każdego dnia rejestracji wideo, a następnie obliczano budżet czasu dla każdej pozycji. Wszystkim lochom zmierzono temperaturę w odbycie i częstość oddechów na dzień przed i po oproszeniu, a następnie raz w tygodniu. Rejestrowano wydajność lochy i miotu. Dane analizowano przy użyciu Glimmix programu SAS.
Chłodzenie nie miało wpływu na zachowanie loch ani na wydajność miotu. Lochy w pomieszczeniu chłodnym miały niższą temperaturę rektalną i niższą częstość oddechów, spożywały więcej paszy, wykazywały tendencję do mniejszego spadku masy ciała i utraty słoniny w czasie laktacji niż lochy w pomieszczeniu kontrolnym. W miarę postępu laktacji lochy zwiększyły częstotliwość picia i czas spędzony w pozycji leżącej brzusznej, stojącej i siedzącej, a zmniejszyły czas spędzony w pozycji leżącej bocznej zarówno w pomieszczeniu chłodnym, jak i kontrolnym.
Chociaż chłodzone podkładki podłogowe w połączeniu ze schłodzoną wodą do picia nie wpłynęły na zachowanie loch, to jednak częściowo złagodziły stres cieplny, na co wskazywała obniżona temperatura odbytnicy, częstość oddychania, utrata masy ciała i słoniny oraz zwiększone spożycie paszy przez lochy w okresie laktacji.
Zhu Y, Johnston LJ, Reese MH, Buchanan ES, Tallaksen JE, Hilbrands AH, Li YZ. Effects of cooled floor pads combined with chilled drinking water on behavior and performance of lactating sows under heat stress, Journal of Animal Science. 2021; 99(3): skab066. https://doi.org/10.1093/jas/skab066