Stres cieplny wiąże się z pogorszeniem jakości mięsa i zaburzeniem równowagi redoks. W niniejszej pracy badano wpływ przewlekłej ekspozycji na wysoką temperaturę na jakość mięsa i markery antyoksydacyjne w mięśniach (longissimus lumborum i gluteus medius) rosnących świń rasy iberyjskiej. Dwadzieścia cztery czyste świnie iberyjskie przydzielono w ciągu 28 dni do jednego z trzech sposobów żywienia (n = 8/grupę): warunki termoneutralne (20 °C) i żywienie ad libitum (TN), warunki stresu cieplnego (30 °C) i żywienie ad libitum (HS) oraz warunki termoneutralne i żywienie parami z HS (TN-pf).
Mięśnie grupy HS miały większą zawartość tłuszczu śródmięśniowego niż grupy TN-pf oraz wyższy poziom Zn niż TN i TN-pf, natomiast różnice w składzie kwasów tłuszczowych były nieistotne. Ekspozycja na ciepło nie miała wpływu na pH, współrzędne barwy: czerwoność (a*) i żółtość (b*) oraz wartości MDA, ale miała pozytywny wpływ na jasność i ociekanie. Ponadto, przewlekły stres cieplny stymulował aktywność mechanizmów obrony antyoksydacyjnej SOD, CAT i GPx. Statystyczna analiza czynnikowa odpowiednio sklasyfikowała badane mięśnie, ale nie była w stanie zróżnicować prób w zależności od zabiegów.
Wyniki niniejszego badania potwierdzają adaptacyjną reakcję świni iberyjskiej na wysokie temperatury i wskazują na wysoką jakość mięsa iberyjskiego nawet w niekorzystnych warunkach klimatycznych.
Pardo Z, Fernández-Fígares I, Lachica M, Lara L, Nieto R, Seiquer I. Impact of Heat Stress on Meat Quality and Antioxidant Markers in Iberian Pigs. Antioxidants (Basel). 2021; 10(12): 1911. doi:10.3390/antiox10121911