Konsekwencją selekcji genetycznej loch o największej plenności jest wydłużenie czasu oproszenia, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie loch i przeżywalność prosiąt. Celem badań było określenie wpływu ilości i częstotliwości podawania paszy na proces porodu, wydajność loch i miotów oraz przeżywalność prosiąt. W tym celu wykorzystano łącznie 727 loch mieszanych (μ = 3,8). Po wejściu do porodówki (dzień 113), lochy zgrupowane wagowo w obrębie porodów i przydzielono do jednej z trzech strategii zarządzania żywieniem aż do porodu: (1) 2,7 kg diety laktacyjnej raz dziennie o godzinie 7:00; (2) cztery dzienne posiłki o wadze 0,67 kg (1:00, 7:00, 13:00 i 19:00); (3) dieta laktacyjna ad libitum i zachęcanie do spożywania paszy o godzinie 1:00, 7:00, 13:00 i 19:00. Po oproszeniu wszystkim lochom zapewniono diety laktacyjne ad libitum aż do odsadzenia.
Karmienie loch ad libitum przed oproszeniem miało tendencję do mniejszej utraty masy ciała lochy (BW) i mniejszej utraty słoniny (BF) od wejścia do porodówki do momentu odsadzenia w porównaniu z lochami karmionymi czterema posiłkami dziennie. Przyrost miotu od 24 godzin do odsadzenia był zwykle większy u loch karmionych ad libitum lub cztery razy dziennie przed oproszeniem w porównaniu z lochami karmionymi jednym posiłkiem. Masa prosiąt odsadzonych wzrosła u loch żywionych ad libitum przed oproszeniem w porównaniu z maciorami żywionymi jednym posiłkiem. Nie było dowodów na różnice w czasie oproszeniu, odsetku martwych urodzeń, wydajności siary lub 24-godzinnej przeżywalności prosiąt niezależnie od strategii żywienia. Jednak od 24 godzin po oproszeniu do odsadzenia lochy karmione jednym posiłkiem dziennie przed oproszeniem miały wyższy odsetek prosiąt w gorszej kondycji, niż reszta miotu w porównaniu z lochami żywionymi ad libitum i zwiększoną śmiertelność przed odsadzeniem w porównaniu z lochami karmionymi czterema posiłkami dziennie , co skutkuje zmniejszeniem odsetka odsadzonych prosiąt w porównaniu z maciorami karmionymi czterema posiłkami dziennie. Nie było dowodów na różnicę w późniejszej zdolności rozrodczej.
Podsumowując, gdy lochy były karmione ad libitum od 2 do 3 dnia przed oproszeniem, zaobserwowano poprawę utrzymania BW i BF loch podczas laktacji oraz masy prosiąt odsadzonych. Zwiększona częstotliwość posiłków przed porodem poprawiła przeżywalność świń do odsadzenia w porównaniu z maciorami karmionymi pojedynczym posiłkiem przed porodem.
Gourley KM, Swanson AJ, Royall RQ, DeRouchey JM, Tokach MD, Dritz SS, Goodband RD, Hastad CW, Woodworth JC. Effects of timing and size of meals prior to farrowing on sow and litter performance. Translational Animal Science. 2020; 4(2): 724-736. https://doi.org/10.1093/tas/txaa066