Podczas cyklu produkcyjnego lochy są narażone na różne stresujące bodźce, takie jak przegrupowanie po inseminacji. Prowadzi to do większej agresji i niespokojnych grup. Dieta bogata w błonnik wydaje się obniżać ten poziom agresji. Niniejsze badania mają na celu przeanalizowanie wpływu różnych źródeł włókna w diecie dla loch na zachowanie w czasie ciąży, wydajność reprodukcyjną, jak również rozwój prosiąt. W tym celu porównano dwadzieścia osiem pasz (cztery odmiany zbóż, 16 produktów ubocznych, trzy nasiona oleiste i pięć roślin strączkowych) pod względem zdolności pęcznienia, lepkości i zdolności wiązania wody, aby wybrać źródła włókna o optymalnych cechach fizycznych. Dodatkowo przeprowadzono praktyczne doświadczenie żywieniowe w okresie ciąży z udziałem 96 loch duńskiej genetyki. Skomponowano dwie mieszanki paszowe dla loch z różnymi źródłami włókna, a mianowicie dietę kontrolną (opartą na otrębach pszennych i lignocelulozie) oraz dietę testową zawierającą wysłodki buraczane, lucernę, śrutę rzepakową, łuski sojowe, wytłoki winogronowe i lignocelulozę. Sześć kojców po osiem loch w każdym było monitorowanych przez 2 tygodnie (ocena interakcji i walk). Ponadto, zwierzęta były poddawane cotygodniowej ocenie punktowej w celu policzenia uszkodzeń skóry. Aby sprawdzić wpływ włókna na wydajność reprodukcyjną i rozwój prosiąt, rejestrowano rozwój kondycyjny loch, jak również liczbę i masę żywych i martwo urodzonych prosiąt, masę miotu i masę odsadzeniową miotów.
Strawność włókna surowego istotnie wzrosła w grupie doświadczalnej (58,8% ± 3,3 vs. 49,0% ± 4,3). Na próbach loch stwierdzono tendencję do obserwowania mniejszej liczby interakcji agresywnych i mniejszej liczby walk u loch w grupie z włóknem, bez istotnego znaczenia. Nie można było zmierzyć żadnych istotnych różnic pomiędzy obiema grupami w zakresie parametrów użytkowych loch i prosiąt.
Zmiana źródła włókna w diecie ciążowej nie ma znaczącego wpływu na zachowanie loch i wydajność loch i prosiąt w laktacji. Należy zbadać, w jaki sposób można zwiększyć ilość włókna bez negatywnego wpływu na wydajność, tak aby pozytywny wpływ na zachowanie loch stał się bardziej wydatny.
Priester M, Visscher C, Fels M, Rohn K, Dusel G. Fibre supply for breeding sows and its effects on social behaviour in group-housed sows and performance during lactation. Porcine Health Management. 2020; 6: 1-16. https://doi.org/10.1186/s40813-020-00153-3