Zdolność do stymulowania płodnej rui w okresie wczesnej laktacji zapewnia możliwość odsadzania prosiąt w poźniejszym wieku przy zachowaniu 2,4 miotów na lochę rocznie. W badaniu tym oceniano wpływ kontaktu knura począwszy od 7 dnia laktacji, długość laktacji w przypadku indukcji rui podczas laktacji, a także późniejszej zdolności reprodukcyjnej loch wieloródek ( parytet 2,9 ± 0,16; średnia ± SEM; zakres 2-6).
Wieloródki rasy Wielka Białya x Landrace przydzielono do jednej z czterech grup; odsadzanie w 26 dniu po porodzie i brak kontaktu z knurem (kontrola); odsadzanie w 26 dniu i kontakt z knurem (BC); odsadzanie w 7 dniu i kontakt z knurem (BC + krótka laktacja (SL)); i odsadzanie w 7 dniu i brak kontaktu knurem (SL). W celu wykonania testu odruchu tolerancji lochy z grupy kontrolnej i SL były wyprowadzane na krótki spacer i test odbywał się bez udziału knura.
Wyrażanie rui terminie 26 dni od oproszenia było istotnie wyższa wgrupach loch BC (67%) i BC + SL (93%) niż w kontrolnej (11%) i SL (13%) (p <0,05). W przypadku loch krytych w terminie 26 dni od proszenia nie było różnicy w liczbie prosiąt urodzonych żyw lub martwo. Kontakt z knurem jest skuteczną metodą stymulowania rui w 26 dni od oproszenia zarówno u loch w laktacji jak i po odsadzeniu.
AC Weaver, KL Kind, R Terry, WHEJ van Wettere. Effects of lactation length and boar contact in early lactation on expression of oestrus in multiparous sows. Animal Reproduction Science. In press. DOI: 10.1016/j.anireprosci.2014.06.031