W ostatnich latach centra sztucznej inseminacji mają coraz większe trudności z pozyskiwaniem wysokiej jakości materiałów ściółkowych.
Cel: Celem niniejszego badania było zbadanie wpływu materiałów ściółkowych na wybrane aspekty środowiskowe i związane z dobrostanem knurów hodowlanych.

Metody: Uwzględniając zmiany sezonowe, przeprowadzono dwie serie próbne, zimą i latem, w celu porównania pięciu materiałów ściółkowych (wiórów drewnianych, słomy konopnej, słomy lnianej, łusek orkiszu i regionalnych wiórów drewnianych). Czystość kojców dla knurów została oceniona wizualnie pod koniec zimowych i letnich testów przy użyciu 4-stopniowej skali. Jednocześnie oceniano pozycję ciała każdego knura. Temperatury ściółki na głębokości 5 cm i 15 cm określono za pomocą sondy termometrycznej w tygodniach 6 i 16 po wstępnej wymianie ściółki. Temperatura otoczenia i wilgotność względna były mierzone w tym samym czasie. Jednocześnie pobrano próbki kału i przeanalizowano je pod kątem oocyst w badaniu zimowym. Aby uwzględnić muchy jako zagrożenie dla zdrowia i uciążliwość, w badaniu letnim oceniono pułapki lepowe. W celu statystycznej oceny obserwacji obliczono uogólnione liniowe modele mieszane i dwukierunkową ANOVA.
Wyniki: Ocena czystości wykazała różnice między materiałami ściółkowymi w badaniu zimowym, ale nie w badaniu letnim. Nie było różnic w ocenie pozycji ciała pomiędzy poszczególnymi materiałami. Wióry drzewne i regionalne wióry drzewne były generalnie chłodniejsze na początku testów zimowych i letnich. Największą różnicę, wynoszącą 7°C, wykryto między regionalnymi wiórami drzewnymi a łuskami orkiszu na początku próby letniej i na głębokości 15 cm. Liczebność oocyst nie wykazała różnic pomiędzy materiałami ściółkowymi w badaniu zimowym. W badaniu letnim liczebność much różniła się w zależności od okresu ściółkowania i terminu interakcji między okresem ściółkowania a materiałem.
Wnioski: Wyniki pokazują wyraźne różnice między materiałami pod względem temperatury, czystości kojców (próba zimowa) i częściowego obciążenia muchami (próba letnia). Biorąc pod uwagę, że upał jest dużym stresorem dla większości zwierząt, preferujemy materiały drewniane jako ściółkę dla knurów hodowanych w celu sztucznej inseminacji w porównaniu z innymi materiałami ze względu na utrzymanie niższej temperatury w okresie ściółkowania. Ponadto zalecamy unikanie wymiany ściółki w głębokiej ściółce podczas gorących letnich miesięcy w ośrodkach sztucznej inseminacji, aby ograniczyć temperaturę.
Riedel Anine, Pieper L, Lautner M, Leiding C, Jung M, Schulze M. Influence of deep-litter bedding materials on environmental and welfare-related factors in boar studs. Applied Animal Behaviour Science. 2024; 273: 106215. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2024.106215.