Jako, że status odżywienia i stany zapalne są silnie powiązane, odpowiednie karmienie i strategie żywieniowe mogą być skutecznym środkiem polepszenia zdolności zwierząt do zwalczania choroby. Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu ograniczenia paszowego na odporność świń i tolerowanie koinfekcji Mycoplasma hyopneumoniae (MHP) i europejskiego wirusa grypy świń H1N1, konsekwencji dla metabolizmu składników odżywczych, z naciskiem na aminokwasy.
Dwie grupy świń wolnych od specyficznych patogenów zakażano MHP i H1N1 w odstępie 21 dni. Jedna grupa była żywiona ad libitum, druga grupa została poddana dwutygodniowemu 40% ograniczeniu żywienia, począwszy od tygodnia przed zakażeniem H1N1. Stworzono także dwie grupy kontrolne. Trzy dni po infekcji H1N1, świniom będącym na czczo, nie jedzącym przez noc, podano 200 g paszy i przez 4 godziny pobierano próbki krwi do pomiaru stężenia składników odżywczych w osoczu. W czasie badania nie obserwowano objawów klinicznych i nie znaleziono patogenów w wymazach z nosa i tkanek płuc.
U świń żywionych z restrykcjami okres hipertermii był krótszy i zaobserwowano u nich dodatni średni przyrost masy ciała w ciągu 3 dni po infekcji, podczas gdy zwierzęta karmione ad libitum schudły. Zarówno zakażenie jak i ograniczenie i paszy zmniejszało stężenie glukozy po posiłku, co wskazuje na zmiany w metabolizmie glukozy. Po posiłkowe osoczowe stężenie niezbędnych aminokwasów takich jak histydyna, arginina i treonina było niższe u zwierząt z koinfekcją, co sugeruje szerokie wykorzystanie tych aminokwasów dla celów metabolicznych związanych z odpowiedzią immunologiczną. Podsumowując, wyniki te wskazują, że zmiana praktyki karmienia może pomóc w przygotowaniu zwierząt do zwalczania infekcji grypy.
Le Floc’h N, Deblanc C, Cariolet R, Gautier-Bouchardon AV, Merlot E, et al. (2014) Effect of Feed Restriction on Performance and Postprandial Nutrient Metabolism in Pigs Co-Infected with Mycoplasma hyopneumoniae and Swine Influenza Virus. PLoS ONE 9(8): e104605. doi:10.1371/journal.pone.0104605