Badanie to zostało przeprowadzone w celu sprawdzenia skutków mieszania zwierząt na poziom agresywnych zachowań po odsadzeniu prosiąt. W tym badaniu 144 28-dniowe prosięta pochodzące z 24 miotów, trafiały do kojców o różnej proporcji mieszania zwierząt (A: 6: 0; B: 5: 1; C: 4: 2; D : 3: 3). Zwierzęta rozmieszczono w sumie w 24 kojcach, po trzy samce i trzy samice z dwóch różnych miotów. Zwierzęta były także dobierane wagowo. W badaniu odnotowywano opóźnienie w udziale w pierwszej walce, liczby, czas trwania i inicjatora walki, wynik walk i zachowania świadczące o nękaniu innych świń. Zwierzęta były oceniane przez 5 godzin i 1 dzień po wymieszaniu, zmiany skórne były liczone na 5 godzin, 1 dzień i dzień 2 po wymieszaniu.
Generalnie, wraz ze wzrostem poziomu mieszania wzrastały liczby walk, czas spędzony na walkach, średni czas trwania walki, czas spędzony na nękaniu innych osobników i uszkodzeń skóry w dniu mieszania. Samce wygrywały więcej walk, zainicjowały ich więcej, częściej nękały inne zwierzęta i spowodowały więcej zmian skórnych (nieistotne). Ponadto cięższe świnie wygrały więcej walk, zainicjowany więcej walk i częściej nękały inne zwierzęta.
Podsumowując, wzrost poziomu mieszania zwiększało agresję, uszkodzenie skóry i utratę masy ciała po wymieszaniu. Płeć i waga były związane z pewnymi aspektami zachowań agresywnych.
Hongyuan Mei, Binyu Yang, Juan Luo, Ling Gan. The effect of mixing levels on aggression at weaning in piglets. Applied Animal Behaviour Science. Volume 179, June 2016, Pages 32–38. doi:10.1016/j.applanim.2016.03.009