Na wydajność wzrostu zwierząt wpływa wiele czynników, takich jak rasa, żywienie, a kilka lat temu także antybiotyki. Obecnie stosowanie antybiotyków do wzrostu i zapobiegania występowaniu chorób wywołanych przez patogeny jest zakazane, dlatego konieczne są badania nad alternatywnymi rozwiązaniami. Istnieją obiecujące alternatywy wywodzące się z roślin leczniczych, które są uważane za bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu chorobom, promowaniu wzrostu i poprawie jakości produktów zwierzęcych. Zielona herbata (Camellia sinensis) to odmiana krzewu herbacianego, która zawiera związki bioaktywne, a jej suplementacja w diecie może wykazywać liczne korzyści zdrowotne i szczególny wpływ na parametry użytkowe zwierząt. Niniejsze badanie miało na celu ocenę wpływu produktów ubocznych z zielonej herbaty (GTBP) w diecie na niektóre parametry krwi, wydajność wzrostu i cechy tuszy świń rzeźnych oraz na jakość mięsa i skład odżywczy wieprzowiny. Sto sześćdziesiąt świń mieszańców podzielono na cztery grupy żywieniowe. Obejmowały one dietę podstawową (kontrolną) oraz trzy diety eksperymentalne (GTBP8, GTBP16 i GTBP24) oparte na diecie kontrolnej uzupełnionej GTBP w ilości 8, 16 i 24 g/kg paszy. Badane parametry były badane w okresie doświadczalnym trwającym 10 tygodni.
Nie zaobserwowano statystycznych różnic w średnim dziennym spożyciu paszy, średnim dziennym przyroście i współczynniku konwersji paszy między dietami. Grubość słoniny zmniejszyła się w zależności od poziomów GTBP, ale nie wpłynęło to na inne parametry tuszy. Poziomy GTBP nie miały wpływu na jakość mięsa. Jednak u świń karmionych GTBP odnotowano spadek zawartości cholesterolu i wzrost zawartości białka surowego oraz całkowitej zawartości kwasów omega-3 w wieprzowinie w porównaniu z dietą kontrolną. Ponadto suplementacja diety GTBP znacząco obniżyła poziom cholesterolu w osoczu, a także zaobserwowano tendencje do obniżania poziomu cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości i azotu mocznikowego.
Do 24 g/kg GTBP w diecie dla tuczników nie pogarsza wydajności zwierząt i sprawia, że tusza jest chudsza z bardziej miękkim mięsem, a także pozytywnie wpływa na metabolizm cholesterolu i kwasów tłuszczowych.
Oanh NC, Thu CTT, Hong NT, Giang NTP, Hornick JL, Dang PK. Growth performance, meat quality, and blood characteristics of finisher crossbred pigs fed diets supplemented with different levels of green tea (Camellia sinensis) by-products. Veterinary World. 2023; 16(1): 27. www.doi.org/10.14202/vetworld.2023.27-34