Szczepienie loch przeciwko zakaźnemu zanikowemu zapaleniu nosa ma na celu ochronę prosiąt poprzez odporność bierną przekazywaną z siarą. Częstość występowania i intensywność ZZZN jest często oceniana w badaniu poubojowym stwierdzającym zmiany małżowin. Celem pracy było porównanie zmian ryja w zależności od statusu szczepienia i ilości porodów przebytych przez matkę (pierworówki, wieloródki, szczepione, nieszczpione).
Badaniu poddano 283 świnie z ekspermyentalnej fermy typu od porodu do końca tuczu. Stado było szczepione przeciwko ZZZN przez wiele lat i ma poziom zmian wywołanych rhinitis był określany jako łagodny do średniego. Zwierzęta zostały podzielone na cztery grupy, odpowiednio: prosięta od loch nieszczepionych, prosięta od loszek nieszczepionych, prosięta od loch szczepionych, prosięta od loszek szczepionych
Średnie zmiany u zwierząt urodzonych przez loszki lub lochy nieszczepiony były większe niż u zwierząt od matek szczepionych. Nie stwierdzono różnic związanych z ilością przebytych przez szczepione matki porodów. Zmiany u świń pochodzących od nieszczepionych loszek były znacznie większe niż u świń od nieszczepionych loch. Wskazuje to na potrzebę stosowania szczepień w celu uzyskania maksymalnej ochrony.
Isabelle Corrégé, Elisabeth Sallé, Anne Hémonic, Didier Duivon, Loïc Volant. Impact du rang de portée et de la vaccination des truies sur la prévalence et la sévérité des lésions de rhinite. 47e Journées de la Recherche Porcine.