Wydajność trzody chlewnej, reprodukcja i zachowany dobrostan zmniejszają się w okresach wysokiej temperatury, a najczęściej stosowana metoda chłodzenia, chłodzenie ewaporacyjne, nie jest skuteczne w warunkach wysokiej wilgotności. Przewodzące podkładki chłodzące wykonane z rur z przepływającą chłodną wodą przez nie mają potencjał do chłodzenia świń zarówno w warunkach wysokiej temperatury, jak i wysokiej wilgotności. Przeprowadzono badania mające na celu określenie reakcji niektórych loszek na przewodzące podkładki chłodzące w warunkach stresu cieplnego. Przewodzące wkładki chłodzące o szerokości 15 cm i długości 127 cm zostały wykonane z rury miedzianej o średnicy 13 mm i zostały przymocowane do listew podłogowych standardowego kojca loch. Rozmiar i rozmieszczenie podkładek było takie, żeby loszki mogły się na nich całkowicie położyć, położyć się na nich częściowo lub uniknąć kontaktu z nimi. Przez jedną z podkładek pompowano chłodną wodę (18 ° C) przy natężeniu przepływu 4 L min-1 dla loszek objętych badaniem, a w podkładkach chłodzących loszek kontrolnych nie przepływała woda. Każdą loszkę aklimatyzowano do warunków termoneutralnych (16 ° C), a następnie umieszczano w warunkach stresu cieplnego (35 ° C).
Określono całkowitą produkcję ciepła przez zwierzę, szybkość oddychania i produkcję wilgoci. Wyniki pokazują, że w okresach stresu cieplnego przewodzące poduszki chłodzące zmniejszyły produkcję ciepła loszek o około 10%, produkcję wilgoci o 34% i częstość oddychania o 22%. W większości przypadków chłodzące podkładki znacznie opóźniły początek dyszenia.
Gerald Riskowski, Christopher S. Shaffer, Paul C. Harrison. Effect of conductive cooling pads on heat and moisture production of gilts in hot and thermoneutral environments. CIGR. Vol. 19, Nº 4 (2017). http://www.cigrjournal.org