Poubojowo oceniono depozycję FA w organizmie i los poszczególnych FA zawartych w diecie. Loszki z początkową masą ciała (BW) 60 kg były wykorzystywane jako zwierzęta doświadczalne. Sześć świń zostało poddanych ubojowi przy 60 kg BW, a kolejne 18 świń otrzymało trzy diety eksperymentalne izoenergetyczne i izonitrowe, zawierające olej lniany, olej rzepakowy lub łój wołowy w dawce 50 g / kg paszy, aż do osiągnięcia masy ciała 105 kg (sześć świń na grupę). Określono i porównano skład chemiczny i zawartość FA w całym organizmie mmiędzy różnymi grupami.
Niezależnie od stosowanej diety, cały organizm zawierał podobne ilości białka, tłuszczu i całkowitego FA. Całkowita akumulacja (procentowa zawartość netto i de novo produkcji) SFA i MUFA była podobna we wszystkich grupach, ale proces wydłużania i desaturacji SFA i MUFA zależał od typu FA dodanego do diety. Wysoka zawartość błonnika i spożycie MUFA hamują desaturację w porównaniu z dietą bogatą w SFA i PUFA, podczas gdy wysoka zawartość SFA i spożycie zmniejszają wydłużenie. Rosnące spożycie netto całkowitego SFA i MUFA wiązało się z niższą całkowitą produkcją de novo tych FA w całym ciele świń.
Stanisława Raj, Grzegorz Skiba, Monika Sobol & Barbara Pastuszewska. Effects of dietary fat on the saturated and monounsaturated fatty acid metabolism in growing pigs. Archives of Animal Nutrition Vol. 71 , Iss. 4,2017. http://dx.doi.org/10.1080/1745039X.2017.1326269