X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ różnych rodzajów dźwięków na zachowanie loch w okresie ciąży

Częsta emisja krótkich dźwięków może skrócić czas snu i spowodować zmiany w zachowaniu. Jednak lochy w ciąży mogą przyzwyczaić się do bodźców dźwiękowych i powrócić do normalnego zachowania.

12 czerwiec 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Hałas może wpływać na zachowanie i dobrostan świń, mimo że mają one dobre zdolności adaptacyjne.

Metody: Celem tego badania było określenie związku między różnymi regularnie emitowanymi dźwiękami a zachowaniem loch prośnych, a także ich potencjalnego czasu przyzwyczajenia do tych dźwięków. Dwie grupy loch prośnych (n = 15, n = 17) uczestniczyły w eksperymencie przez dwa kolejne tygodnie. W pierwszym tygodniu ("Tydzień odniesienia") nie emitowano żadnych dźwięków, podczas gdy w kolejnym tygodniu ("Tydzień testowy") jeden z 40 dźwięków pogrupowanych w 4 typy (alarmowe, zwierzęce, metaliczne i ludzkie) był emitowany losowo co 10 minut w obserwowanych okresach. Postawa loch (leżąca, siedząca, stojąca) i zachowanie (śpiące, obserwujące) były obserwowane dzięki ręcznej analizie wideo podczas okresu odpoczynku (PM: 13:30 h - 18:30 h) i okresu karmienia (Noc: 23:00 h - 04:00 h) w poniedziałki (dla tygodni bazowych i testowych - Test1) oraz w środę (tylko dla tygodnia testowego - Test2). Rejestrowano położenie loch w różnych obszarach pomieszczenia, postawę i zachowanie.

Wyniki: Lochy spędziły mniej czasu na spaniu podczas Testu 1 niż w Tygodnia odniesienia, ale podczas Testu 2 ponownie więcej spały. Liczba zmian zachowania wzrosła podczas Testu 1 i spadła w Teście 2. W teście 1 w porze PM liczba zmian obszaru, postawy i zachowania była wyższa podczas emisji dźwięków alarmowych niż podczas emisji innych dźwięków, ale nie zaobserwowano różnicy między rodzajami dźwięków w nocy. Podczas emisji dźwięków ludzkich w teście 2 lochy spędzały więcej czasu siedząc i obserwując, a mniej śpiąc niż podczas emisji innych dźwięków. Zmieniały również pozycję częściej podczas PM Testu2 z emisją ludzkich dźwięków.

Wnioski: Częsta emisja krótkich dźwięków, nawet poniżej 85 decybeli, może skrócić czas snu i spowodować zmiany w zachowaniu. Jednak lochy ciężarne mogą przyzwyczaić się do bodźców dźwiękowych i powrócić do normalnego zachowania w drugim dniu testu. Wpływ różnych rodzajów dźwięków na zachowanie i postawę loch nie jest jeszcze w pełni zrozumiały i wymaga dalszych badań w oparciu o charakterystykę dźwięków.

Gaillard C, Deroiné C, Misrach M, Durand M. Effects over time of different types of sounds on gestating sows’ behavior. Applied Animal Behaviour Science. 2023; 266: 106012. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2023.106012.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji