Przeżywalność i wzrost prosiąt przed odsadzeniem są zagrożone u liczniejszych miotów. Oceniliśmy dwa podejścia do zmiany początkowej opieki w celu poprawy dostępu do siary przez grupy prosiąt, o których wiadomo, że mają ograniczony dostęp do siary. Dlatego tymczasowo (na 1,5 godziny) usunęliśmy sześć najcięższych prosiąt w miocie (WT) lub pierwszą połowę urodzonych prosiąt (ORD), aby zapewnić krótki okres pełnego dostępu do karmienia przy zmniejszonej konkurencji dla pozostałych prosiąt.
Stwierdziliśmy, że prosięta z grupy WT były cięższe (P ≤ 0,05) po 7 dniach od porodu i miały większą masę ciała (BW) od dnia porodu do 7 dnia niż prosięta kontrolne (CON), które były hodowane w miotach z karmieniem ad libitum - bez wprowadzania żadnych zmian po porodzie- w tym samym okresie. Ponadto stwierdziliśmy, że najcięższe prosięta spożyły więcej (P <0,001) siary i miały wyższą (P <0,001) BW w okresie przed odsadzeniem, ale nie miały (P> 0,10) większego immunokrytu. Chociaż prosięta ORD miały podobne spożycie siary, immunokryt i masę przed odstawieniem od matki jak kontrole, stwierdziliśmy, że ogólnie prosięta urodzone w pierwszej połowie porodu miały większy (P <0,01) immunokryt niż prosięta urodzone w drugiej połowie miotu.
Zarówno masa urodzeniowa, jak i kolejność urodzeń mają wpływ na cechy ważne dla wzrostu i przeżycia w okresie okołoporodowym, ale różnią się tym, że waga urodzeniowa jest ściślej związana z przyjmowaniem siary, a kolejność urodzeniowa wpływa na immunokryt.
Morton JM, Langemeier AJ, Rathbun TJ, Davis DL. Immunocrit, colostrum intake, and preweaning body weight gain in piglets after split suckling based on birth weight or birth order. Translational Animal Science. 2019; 3(4):1460-1465. https://doi.org/10.1093/tas/txz131