Lizozym (LZM) jest naturalnie występującym enzymem przeciwbakteryjnym, znajdującym się w barierze śluzówkowej wszystkich ssaków. Enzym ten jest stosowany jako dodatek do żywności dla niemowląt oraz w przemyśle medycznym ze względu na swoje właściwości przeciwinfekcyjne. Niniejsze badanie zostało przeprowadzone w celu oceny wpływu suplementacji diety lizozymem na mikrobiotę pochwy, jak również na związek pomiędzy mikrobiotą pochwy i mikrobiotą kałową odbytnicy a wydajnością reprodukcyjną loch. W tym celu, łącznie 60 loch Yorkshire × Landrace (porody 3-6) ułożono od 85 dnia ciąży do końca laktacji w całkowicie randomizowanym projekcie z trzema grupami (dieta kontrolna, dieta kontrolna + lizozym 150 mg/kg, dieta kontrolna + lizozym 300 mg/kg).
Wyniki wykazały, że u loch karmionych lizozymem nastąpił wzrost stężenia interleukiny-10 w surowicy krwi w 7 dniu laktacji. Mikrobiota pochwy ulegała zmianom na różnych poziomach taksonomicznych w trakcie suplementacji LZM, co wykazano na podstawie sekwencjonowania genu 16S rRNA. Najbardziej reprezentatywne zmiany obejmowały spadek liczby Tenericutes, Streptococcus, Bacillus oraz wzrost liczby Bacteroidetes, Actinobacteria, Enterococcus i Lactobacillus. W mikrobiocie pochwy i kału występowało 777 OTU. Dodatek LZM spowodował również zmniejszenie liczebności Tenericutes w pochwie i kale. Zmiany w mikrobiocie były w niektórych przypadkach dodatnio skorelowane z wydajnością lochy, na przykład Bacillus w kale był dodatnio skorelowany z masą noworodków.
Wyniki te wskazują, że dodatek lizozymu do diety lochy w okresie okołoporodowym promuje zmiany w bakteryjnej mikrobiocie pochwy po oproszeniu. Zmiany w mikrobiocie pochwy są również związane ze zmianami w mikrobiologii kału w odbytnicy i wydajnością reprodukcyjną lochy. Dlatego też stwierdzono, że suplementacja diety lizozymem u loch w późnym okresie ciąży do wczesnej laktacji, jest korzystna dla ustanowienia mikrobioty pochwy, która wydaje się promować zdrowie matki i wydajność reprodukcyjną.
Xu S, Dong Y, Shi J, Li Z, Che L, Lin Y, Li J, Feng B, Fang Z, Yong Z, Wang J, Wu D. Responses of Vaginal Microbiota to Dietary Supplementation with Lysozyme and its Relationship with Rectal Microbiota and Sow Performance from Late Gestation to Early Lactation. Animals. 2021; 11(3): 593. https://doi.org/10.3390/ani11030593