X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ suplementacji paszy dwoma rodzajami mrówczanu potasu na przyrosty świń od 8 do 22 kg

Suplementacja paszy 1,56% mrówczanem potasu lub 1,20% dimrówczanem potasu poprawiła przyrosty warchlaków.

10 kwiecień 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Antybiotyki w paszy (AB) były stosowane jako stymulatory wzrostu lecz ze względu na obawy przed wpływem tego na oporność bakterii ich stosowanie zostało zabronione w Unii Europejskiej od 2006 roku. Stale poszukuje się więc substancji alternatywnych. Jednym z proponowanych dodatków paszowych są kwasy organiczne. Badania wykazały, że włączanie ich do diety może wpływać na mikroflorę jelitową i poprawiać przyrosty świń. Danych na temat stosowania mrówczanu potasu (KF; ph 6,0-8,5) jest niewiele w porównaniu z danymi na temat dimrówczanu potasu (KDF; pH 4,1-4,5). Celem badań była ocena efektów stosowania suplementacji KDF lub KF na przyrosty u 8 do 22 kg świń.

Badania przeprowadzono w fermie komercyjnej w Segovii (Hiszpania). W badaniach wykorzystano 144 świnie odsadzone w 28 dniu życia o początkowej masie ciała 7,9 ± 0,69 kg. Świnie podzielono na 3 grupy żywieniowe. Każda umieszczona była w 8 kojcach, po 6 sztuk (3 samce i 3 samice) w każdym. Grupy karmione były trzema rodzajami paszy opartymi na kukurydzy (Zea mays), pszenicy (Tricicum aestivum) i soji (Glycine max), w okresie prestarter (1-14 dni) i starter (15-35 dni). Dieta była uzupełniona dodatkiem 1,20% KDF lub 1,56% KF w zastępstwie skrobi kukurydzianej, odpowiednio pasza 2 i 3, w celu uzyskania stałej zawartości mrówczanu. Pasza nie zawierała AB. Mierzono przyrosty i szybkość zjadania paszy w odstępach 7-dniowych dzięki czemu obliczano średnie przyrosty dzienne (ADG), średnie dzienne spożycie paszy (ADFI) i współczynnik konwersji paszy (FCR). Codziennej ocenie poddawano również konsystencję kału (0=prawidłowy, 1=łagodna biegunka, 2=umiarkowana biegunka, 3=ostra biegunka) i liczbę interwencji lekarskich w kojcu.

Parametr ADFI nie ulegał zmianie niezależnie od stosowanego żywienia. Parametry ADG i FCR nie uległy zmianie w wyniku dodania KDF czy KF do paszy w fazie prestarter. Dodatek KDF lub KF do diety podstawowej zwiększył (P < 0,01) ADG i końcową masę ciała oraz poprawił FCR (P < 0,05) w czasie fazy starter i w odniesieniu do całego 35-dniowego okresu obserwacji. Wydajność odchowu świń karmionych paszą z dodatkiem KF i KDF była podobna. Biegunka występowała w ciągu pierwszego tygodnia i około 30% świń wymagało jej leczenia antybiotykami. Jednak nie zaobserwowano różnic (P > 0,05) w zakresie liczby interwencji lub w wyglądzie kału. Ogólnie, dodatek 1,56% KF lub 1,20% KDF poprawił wydajność odchowu warchlaków.

J.K. Htoo and J. Molares. Effects of dietary supplementation with two potassium formate sources on performance of 8- to 22-kg pigs. J ANIM SCI 2012, 90:346-349. doi: 10.2527/jas.53776

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji