X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ wczesnej, przerywanej separacji od matki na zachowanie, fizjologię i wzrost prosiąt

Wczesna, przerywana separacja noworodków od matki powodowała stres i wpływała na wzrost prosiąt podczas ssania. Jednak tempo wzrostu zostało poprawione dzięki środkom kompensacyjnym podczas późnego odsadzenia.

17 styczeń 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W produkcji trzody chlewnej zarządzanie prosiętami poprzez partię laktacyjną ze względu na wzrost wielkości miotów loch może skutkować przerywaną wczesną separacją noworodków od matki (NMS). Założyliśmy, że NMS może wpływać na wyniki wzrostu poznawczego i zdrowie prosiąt. Aby określić zakres tego wpływu, w badaniu wykorzystano 12 miotów prosiąt mieszańców (Large White × Duroc × Min-pig). Prosięta w grupie kontrolnej (n = 6) otrzymywały standardową metodę żywienia podczas laktacji. Prosięta w grupie eksperymentalnej (n = 6) zostały poddane modelowi NMS, w którym lochy były wyprowadzane z pomieszczenia z jedzeniem codziennie (8:00-11:00 i 13:00-16:00), począwszy od 7. dnia po urodzeniu. Podczas separacji prosięta były karmione mlekiem. Wszystkie prosięta z grupy eksperymentalnej zostały odsadzone w 35. dniu po urodzeniu. Prosięta obserwowano pod kątem agresji, zabawy, wzajemnego wąchania i zachowań eksploracyjnych w 7, 8, 21, 22, 34, 35, 38, 39, 51, 52, 64 i 65 dniu po urodzeniu. Wskaźniki fizjologiczne, a mianowicie stężenie adrenaliny, kortyzolu, interleukiny (IL)-1β, IL-4, IL-6 i czynnika martwicy nowotworów (TNF)-α w surowicy mierzono w 35, 38 i 65 dniu po urodzeniu, a wydajność wzrostu prosiąt oceniano podczas ssania i 1 miesiąc po odsadzeniu.

Wyniki wykazały, że zachowania agresywne w grupie MS były znacząco wyższe niż w grupie kontrolnej. Zachowania związane z zabawą i wzajemnym wąchaniem w grupie MS były znacząco niższe niż w grupie kontrolnej, z wyjątkiem 38 i 39 dnia po urodzeniu. Aktywne zachowania eksploracyjne w grupie MS były istotnie wyższe niż w grupie kontrolnej w 7 i 8 dniu po urodzeniu oraz w 21 i 22 dniu po urodzeniu. Częstotliwość zachowań związanych z trącaniem ryjem brzuchów innych świń była istotnie wyższa w grupie MS niż w grupie kontrolnej, z wyjątkiem dni 64 i 65. W porównaniu z grupą kontrolną, stężenia epinefryny, IL-1β, IL-6 i TNF-α w dniach 35, 38 i 65 po urodzeniu były istotnie zwiększone w grupie MS, podczas gdy stężenie IL-4 było istotnie zmniejszone. W porównaniu z grupą kontrolną, wskaźnik biegunki prosiąt w grupie MS podczas ssania był znacznie zwiększony, masa odsadzeniowa była znacznie zmniejszona i nie miała znaczącego wpływu na masę ciała pod koniec badania.

Podsumowując, wczesna przerywana separacja noworodków od matki wywołała stres i wpłynęła na wydajność wzrostu prosiąt podczas ssania. Jednak tempo wzrostu poprawiło się dzięki środkom kompensacyjnym podczas późnego odsadzenia.

Cheng Z and others. Effects of early intermittent maternal separation on behavior, physiological, and growth performance in piglets. Journal of Animal Science. 2023; 101: skad122. https://doi.org/10.1093/jas/skad122

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji