Istnieje kilka czynników środowiskowych i otoczenia, które mogą wpływać na zachowania świń. Celem tego badania było zbadanie czynników związanych ze środowiskiem fizycznym i otoczeniem, które mają najsilniejszy wpływ na czystość świń i kojców oraz stężenie amoniaku. Dane zebrano z 87 ferm trzody chlewnej i przeanalizowano za pomocą mieszanego (stężenie amoniaku) lub uogólnionego modelu liniowego (czystość kojców i świń) w SAS.
Czystość w kojcach była wyższa, gdy przegrody były otwarte w porównaniu do zamkniętych i wzrastała wraz ze wzrostem ilości ściółki, przy użyciu słomy jako materiału wzbogacającego. Czystość świń była wyższa, gdy przegrody w obszarze wypróżnień były otwarte w porównaniu z zamkniętymi i wzrastała wraz ze wzrostem przestrzeni na świnię w obszarze odpoczynku, wraz ze spadkiem temperatury i obniżeniem prędkości powietrza. Innymi czynnikami zwiększającymi czystość było stosowanie słomy jako materiału wzbogacającego i zwiększenie ilości ściółki w obszarze odpoczynku. Stężenie amoniaku zmniejszyło się wraz ze wzrostem powierzchni podłogi w obszarze wypróżniania i zwiększeniem ilości ściółki.
Nasze wyniki wskazują konkretne fizyczne i środowiskowe warunki wpływające na czystość kojców i świń oraz jakość powietrza.
Ocepek M, Andersen IL. The Effects of Pen Size and Design, Bedding, Rooting Material and Ambient Factors on Pen and Pig Cleanliness and Air Quality in Fattening Pig Houses. Animals. 2022; 12(12): 1580. https://doi.org/10.3390/ani12121580