X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ wyrównywania miotów na śmiertelność przedodsadzeniową

Badanie wykazało, że wyrównywanie miotów było powiązane z niższym ryzykiem śmiertelności przedodsadzeniowej.

20 lipiec 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wysoka śmiertelność w sektorze trzody chlewnej jest problem dobrostanu i zmniejsza dochody hodowcy. Hodowcy Danish Pig ustanowili sobie za cel zmniejszyć śmiertelność o 20% do roku 2020 w porównaniu z poziomem z 2011 r. Za każdy procent zmniejszenia śmiertelności w porodówkach marża brutto na lochę rocznie wzrosła o 6 euro. Celem niniejszego badania była ocena wpływu wyrównywania miotów i dalszych przemieszczeń prosiąt na śmiertelność przedodsadzeniową.

Hipoteza zakładała że wyrównywanie miotów (tzw. "meblowanie"), późniejsze przemieszczanie prosiąt i waga urodzeniowa świń są związane ze śmiertelnością przedodsadzeniową. Badanie przeprowadzono jako badanie kohortowe w 9 fermach typu zamkniętego z ponad 1,8 martwo urodzonych prosiąt na miot. W badaniu uwzględniono koło 70 kolejnych porodów w każdym stadzie. W przypadku macior odnotowywano ich ID, liczbę przebytych porodów i leczenie. Każdy prosię ważono i kolczykowano zaraz po urodzeniu. Wszystkie zabiegi lecznicze, przemieszczenie tuż po urodzeniu i później były rejestrowane. Wyrównywanie miotów następowało w dniu narodzin. Przemieszczenia od dnia 2 analizowano osobno. Wyrównywanie i przemieszczanie po 2 dniu analizowano jako zmienne zależne od czasu. Waga urodzeniowa została włączona jako zmienna towarzysząca.

Łącznie w analizie statystycznej zostało uwzględnionych 8611 żywo urodzonych prosiąt i 1615 prosiąt padłych w na sektorze porodowym (18,3%). W dniu urodzin 26% prosiąt było przemieszczanych w ramach wyrównywania miotów. Między dniem 2 a dniem 20 zostało przeniesione 30% świń. Współczynnik ryzyka dla świń przemieszczonych w dniu narodzin wynosił 0,77 w porównaniu do prosiąt nie przenoszonych. Oznacza to, że przeniesione świnie miały około 23% niższe ryzyko śmierci przed odsadzeniem. Współczynnik ryzyka dla świń przeniesionych od drugiego dnia wynosił 2.49 w porównaniu do świń, które nie zostały przeniesione. Oznacza to, że miały około 2,5 razy większe ryzyko śmierci przed odsadzeniem. Współczynnik ryzyka dla świń o masie urodzeniowej <1 kg i 1,0-1,5 kg w porównaniu do świń> 1,5 kg wynosił odpowiednio 6,43 i 1,50.

Badanie to wskazuje, że przemieszczanie prosiąt w dniu nardzin wiązało się z niższym ryzykiem śmiertelności przedodsadzeniowej. Przemieszczanie świń od drugiego dnia i z niską masą urodzeniową wiązało się z wyższym ryzykiem śmiertelności przedodsadzeniowej.

Markku Johansen, Jan Dahl, Poul Baekbo. Effect of cross fostering on preweaning mortality. 24th International Pig Veterinary Society Congress. 2016.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji