W okresie 24 godzin przed porodem lochy są aktywne i zmotywowane do budowy gniazd. Celem tego badania było sprawdzenie, czy na podstawie aktywności przedporodowej (budowa gniazda i zmiany postawy) można przewidzieć zachowanie matki 24 godziny po porodzie, śmiertelność prosiąt i przyrost masy ciała 24 godziny po porodzie w kojcach porodowych bez i z blokadami. Maciory były losowo przenoszone do kojca porodowego bez blokady (n = 20) i z blokadą (n = 18). Zachowanie budowania gniazda przed porodem (PRE-nesting) i zmiany postawy w okresie przedporodowym analizowano 24 godziny przed urodzeniem pierwszego prosięcia (BFP) i podzielono na dwanaście 2-godzinnych odstępów. Opóźnienie pierwszego ssania miotu obserwowano po urodzeniu ostatniego prosięcia. Dostęp do sutków i ssanie prosiąt odnotowywano w odstępach 5-minutowych, stosując próbkowanie 1/0, w ciągu pierwszych 24 godzin po zliczeniu BFP. Przypadki blokowania ruchu prosiąt (uniemożliwienie przemieszczania ze względu na ułożenie lochy), przygnieceń i całkowita śmiertelność urodzonych żywo prosiąt były mierzone w ciągu pierwszych 72 godzin po BFP. Przyrost BW prosiąt oszacowano 24 godziny po BFP.
Zwiększone PRE-nesting obserwowane 2 godziny przed BFP wiązało się z mniejszymi przerwami ssania w kojcach z blokadami, ale nie w kojcach bez nich (P <0,01), a także ze wzrostem zmian postawy podczas porodu (P <0,001) w obu typach kojców. Widoczny był związek między kojcem a zmianami posturalnymi. Wzrost liczby zmian PRE-posturalnych 2 godziny przed BFP związany był z mniejszą częstością dostępu do sutków w kojcach z blokadami (p <0,05). Zaobserwowano, że w intensywniej wyrażany behawior budowy gniazda 2–4 godzin przed BFP wiązał się z większą częstością blokowania ruchu prosiąt. Nie wykryto istotnego związku między zmianami PRE-nesting, zmianami postawy a przyrostem i śmiertelnością BW prosiąt.
Nasze wyniki sugerują, że zwiększona aktywność na 2 godziny przed porodem wiąże się z mniejszym ssaniem i mniejszym dostępem do sutków w kojcach porodowych z blokadą, ale nie w kojcach porodowych bez blokad. Sugeruje to, że to samo zachowanie lochy może mieć różne konsekwencje dla poszczególnych typów kojców. Przyszłe badania powinny koncentrować się na aktywności budowania gniazd, jej związku ze wskaźnikami hormonalnymi (np. oksytocyną, kortyzolem) przed porodem oraz jego potencjalnym długotrwałym wpływem na późniejsze zachowania matki i produkcję prosiąt.
G. Illmann, H. Chaloupková, M. Melišová. Impact of sow prepartum behavior on maternal behavior, piglet body weight gain, and mortality in farrowing pens and crates. Journal of Animal Science, Volume 94, Issue 9, September 2016, Pages 3978–3986, https://doi.org/10.2527/jas.2016-0329