X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ zmienności genetycznej oraz geograficznego rozprzestrzenienia PRRSV na zakaźność i przyrosty świń

Zmienność genetyczna PRRSV na poziomie stada może być analizowana w perspektywie zwalczania choroby.

14 maj 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zespół rozrodczo oddechowy świń (PRRS) jest groźną chorobą przynoszącą straty w przemyśle produkcji świń. W tych badaniach analizowaliśmy zmienność genetyczną PRRSV oraz zależność między zmiennością i rozprzestrzenieniem czasowo przestrzennym.Ponadto badaliśmy związek między wzorcami glikozylacji sekwencji PRRSV i przyrostami świń.

Wyniki

Wyniki potwierdzają, że szczepy PRRSV szybko ewoluują w indywidualnych fermach i ta ewolucja przebiegająca w czasie jest istotnym czynnikiem zmienności genetycznej. Analiza glikozylacji ektodomeny glikoproteiny 5 (GP5) wykazała, że izolaty PRRSV mają 7 wariantów możliwej glikozylacji, z których pozycje N37/46/53 występowały w 79% sekwencji. Nie stwierdzono istotnych zależności między zmiennością genetyczną szczepów PRRSV i ich położeniem geograficznym. Stwierdzono istotną zależność między zmiennością genetyczną i datą pobrania próbki, przy analizie fermy. Ponadto nie stwierdzono aby nasienie z ośrodków unasieniania było źródłem zakażenia wirusem PRRS.

Wykazano, że szczepy posiadające miejsce glikozylacji N46 (N46+) uzyskiwały wyższe miana u świń co przekładało się również na na niższe przyrosty w porównaniu do świń (N46-). Badania wykazały również, że liczba prosiąt w miocie zakażonych PRRSV była niższa w przypadku rasy Landrace niż w przypadku innych ras (Wielka Biała, Duroc, Pietrain).

Wnioski

Zmienność PRRSV wynikająca w ewolucji wirusa na zakażonej fermie może być rozważana w perspektywie prewencji. Ponadto związek między wzorcami glikozylacji i zjadliwością może być interesujących w perspektywie opracowania nowych szczepionek. Różnice we oporności na zakażenie PRRSV między rasami świń mogą otworzyć nowe horyzonty dla selekcji linii genetycznych opornych na infekcję tym wirusem.

B.Badaoui, R.Grande, S.Calza, M.Cecere, M.Luini, A.Stella and S.Botti. Impact of genetic variation and geographic distribution of porcine reproductive and respiratory syndrome virus on infectivity and pig growth. BMC Veterinary Research 2013, 9:58 doi:10.1186/1746-6148-9-58

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji