Łącznie 264 mioty, w sumie 2497 świń w wieku okołoodsadzeniowym wykorzystano w 40-dniowym badaniu w celu określenia wpływu żywienia w okresie laktacji granulowaną paszą lub paszą laktacyjną na wydajność wzrostu oraz zachorowalność i śmiertelność świń po odsadzeniu. Zabiegi żywieniowe były stosowane w porodówce przez 4 dni przed odsadzeniem i składały się z kontroli (bez paszy ), standardowego (0,32 cm) granulatu dla prosiąt ssących, dużego (1,27 cm) granulatu dla prosiąt ssących lub paszy laktacyjnej dla loch w postaci mączki. W przypadku każdego zabiegu na macie w kojcach porodowych podawano około 227 g paszy dziennie, podzielonej równo na 2 karmienia. Po odsadzeniu świnie zostały przetransportowane do odchowalni i losowo przydzielone do kojców. Łącznie wykorzystano 96 kojców (48 paśników), z jednym kojcem dla knurków i jednym kojcem dla loszek na paśnik. W ten sposób karmnik (2 kojce) był jednostką doświadczalną. W każdym kojcu było 26 świń i 12 powtórzeń na zabieg.
W 1. tygodniu po odsadzeniu świnie karmione standardową paszą pełnoporcjową lub paszą pełnoporcjową z dużymi granulkami miały zwiększony średni dzienny przyrost w porównaniu ze świniami karmionymi paszą dla loch w okresie laktacji lub bez paszy pełnoporcjowej. Nie było to spowodowane lepszym średnim dziennym spożyciem paszy, ale raczej stosunkiem przyrostu do paszy. Nie zaobserwowano różnic w wydajności wzrostu przez pozostałą część okresu odchowu. W przeliczeniu na każdą umieszczoną świnię, świnie karmione paszą dla prosiąt ssących w postaci dużych granulek miały zwiększony średni dzienny przyrost i lepszy stosunek przyrostu do paszy w porównaniu ze świniami karmionymi paszą dla loch w okresie laktacji, a pozostałe 2 zabiegi były pośrednie. Reakcja ta była bezpośrednim odzwierciedleniem zmniejszonej całkowitej śmiertelności i eliminacji świń karmionych paszą dla prosiąt ssących z dużymi granulkami.
Podsumowując, karmienie podłogowe paszą dla prosiąt ssących w dużych granulkach, rozpoczynające się 4 dni przed odsadzeniem, poprawiło wyniki wzrostu świń odsadzonych i wskaźniki upadków w porównaniu z karmieniem paszą dla loch w okresie laktacji, przy czym standardowa pasza dla prosiąt ssących w granulkach lub brak paszy pełzającej miały pośredni wpływ.
Wensley MR, Tokach MD, Goodband RD, Gebhardt JT, Woodworth JC, DeRouchey JM, Allerson MW, Menegat M, 103 Effect of Floor Feeding Creep Feed on the Growth Performance and Morbidity and Mortality of Pigs After Weaning. Journal of Animal Science. 2022; 100(Issue Supplement_2): 46. https://doi.org/10.1093/jas/skac064.072