X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wrażliwość na antybiotyki bakterii Pasteurella multocida, Streptococcus suis, i Actinobacillus pleuropneumoniae

Artykuł dotyczy wrażliwości na antybiotyki bakterii układu oddechowego izolowanych od świń w USA i Kanadzie w latach 2001-2010.

23 styczeń 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Badaniom poddano wrażliwość bakterii układu oddechowego świń (Pasteurella multocida, Streptococcus suis, i Actinobacillus pleuropneumoniae) izolowanych od świń w USA i Kanadzie w latach 2001-2010. Zbadano aktywność penicyliny, enrofloksacyny, florfenikolu, tetracykliny, tilmykozyny i tulatromycyny. Badania odbywały się w ramach programu monitoringu wrażliwości drobnoustrojów występujących u zwierząt.

Łącznie zbadano 1097 izolatów Actinobacillus pleuropneumoniae, 2389 izolatów Pasteurella multocida, i 2617 izolatów Streptococcus suis uzyskanych od chorych lub padłych świń w okresie 10 lat. Badania in vitro dotyczyły wrażliwości tych bakterii na antybiotyki stosowane w terapii chorób układu oddechowego świń (swine respiratory disease - SRD). Wykorzystane metody określania minimalnego stężenia hamującego (minimum inhibitory concentrations - MIC) ceftiofuru, enrofloksacyny, florfenikolu, penicyliny, tetracykliny, tilmykozyny i tulatromycyny były wystandaryzowane w Clinical and Laboratory Standards Institute.

Ten artykuł jest pierwszym tak szerokim opracowaniem na temat wrażliwości patogenów układu oddechowego świń w USA i Kanadzie w latach 2001-2010. Uzyskane wyniki wskazują, ze w tym okresie A pleuropneumoniae i P multocida utrzymały wrażliwość na ceftiofur, enrofloksacynę, florfenikol tilmykozynę i tulatromycynę, a S suis był wrażliwy na ceftiofur, enrofloksacynę i florfenikol. Zaobserwowano również niskie wartości MIC penicyliny dla P multocida i S suis i wyższe dla A pleuropneumoniae. W badanym okresie większość izolatów tych trzech mikroorganizmów była oporna na tetracyklinę.

Dane prezentowane w niniejszym raporcie, a w szczególności te, które pokazują pewien spadek skuteczności niektórych antybiotyków, podkreślają znaczenie racjonalnego ich stosowania w leczeniu SRD (i innych infekcji). Rozważne stosowanie antybiotyków może pozwolić na ich skuteczne działanie przez wiele lat. Monitoring wrażliwości patogenów układu oddechowego in vitro pozostaje ważnym składnikiem w planowaniu terapii. W dłuższym okresie czasu badania takie dostarczają niezwykle wartościowych informacji w odniesieniu do narastania oporności bakterii.

Portis E, Lindeman C, Johansen L, et al. Antimicrobial susceptibility of porcine Pasteurella multocida, Streptococcus suis, and Actinobacillus pleuropneumoniae from the United States and Canada, 2001 to 2010. J Swine Health Prod. 2013;21(1):30–41.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji