Betaina jest donorem metylu i osmoregulatorem, który naturalnie gromadzi się w organizmach przystosowanych do warunków zasolenia lub suszy. Może utrzymać objętość i integralność komórek w trudnych warunkach, w tym w stresie cieplnym. Suplementacja diety loch betainą wykazała korzyści w zakresie wydajności rozpłodowej w przypadku suplementacji w okresie ciąży i laktacji, ale suplementacja po odsadzeniu i podczas rozrodu nie została zbadana. Celem niniejszego badania była ocena wpływu betainy dietetycznej podawanej w okresie laktacji i po odsadzeniu jako strategii ograniczania rui u loch narażonych na stres cieplny. W tym celu przeprowadzono dwa badania w celu oceny wpływu naturalnej betainy w diecie na wydajność reprodukcyjną loch w okresie letnim (Eksp. 1) i miesiącach innych niż letnie (Eksp. 2). Eksperyment zaprojektowano jako układ czynnikowy 2 × 2 z czynnikami obejmującymi betainę w diecie (0 lub 0,2%) oraz okres suplementacji (laktacja lub okres po odsadzeniu do 35 dni po inseminacji). W Exp. uzyto 1 322 i 327 loch, a w Exp. użyto 2, 300 i 327 loch reprezentujących odpowiednio młode (poród 1 i 2) i starsze (poród 3 do 6) maciory.
W Exp. 1, suplementacja betainy podczas laktacji zwiększyła utratę masy ciała loch, zmniejszyła spożycie paszy i wykazywała tendencję do zmniejszania odsetka świń problemowych. Karmienie betainą po odsadzeniu zmniejszyło odstęp między odsadzeniem a rują i wskaźnik porodów, niezależnie od grupy. Betaina podawana w okresie laktacji lochom w porodzie 4+ oraz betaina podawana po odsadzeniu lochom w porodzie 1 zwiększyły liczbę świń urodzonych w kolejnym cyklu. W Exp. 2, betaina podawana w okresie laktacji wykazywała tendencję do zmniejszania odstępu od odsadzenia do rui oraz wskaźnik porodów, niezależnie od grupy. Karmienie betainą po odsadzeniu zmniejszyło liczbę urodzonych świń i świń urodzonych żywych, niezależnie od grupy porodów.
Podsumowując, stosowanie 0,2% betainy w miesiącach innych niż letnie nie wpłynęło korzystnie na wydajność loch. Jednak w okresie letnim suplementacja betainą w okresie laktacji zwiększyła wielkość kolejnych miotów u loch 4+. Betaina podawana w okresie po odsadzeniu zmniejszyła odstęp między odsadzeniem a ruią i wskaźnik porodów, zwiększyła całkowitą liczbę prosiąt urodzonych przez lochy w ciąży 1 i zmniejszyła całkowitą liczbę prosiąt urodzonych przez lochy w ciąży 4+.
Mendoza SM, Boyd RD, Remus J, Wilcock P, Martinez GE, van Heugten E. Sow performance in response to natural betaine fed during lactation and post-weaning during summer and non-summer months. Journal of Animal Science and Biotechnology. 2020; 11(1): 1-13. https://doi.org/10.1186/s40104-020-00471-0