X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wydajność rozrodcza i jej związek z żywieniem u macior w okresie ciąży i laktacji

Dodatek energetyczny w postaci większej ilości paszy w czasie ciąży może wpływać na rozmiar i wagę miotu po urodzeniu.

10 październik 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Poprawa zdolności reprodukcyjnych u loch w okresie ciąży i laktacji poprzez odżywianie i zarządzanie jest przedmiotem zainteresowania badaczy od kilku dekad. Celem niniejszego badania było ocenienie wpływu różnych poziomów spożycia paszy w 4 krytycznych okresach ciąży (dzień 27-34, dzień 55-62, dzień 83-90 i dzień 97-104, odpowiednio) i systemów utrzymania na wydajność lochy i miotu. W sumie 255 wieloródek macior losowo przydzielono do 4 grup dietetycznych. Maciory były trzymane w pojedynczych kojcach (n = 129) lub grupowych (n = 126) z 55 lochami w każdym z kojców z elektronicznym dozownikiem paszy podczas ciąży. Jedną wspólną dietę opartą na mące kukurydziano-sojowej podawano wszystkim lochom w ilości 1,0 x poziomu energii potrzebnej do utrzymania kondycji w paszy przez cały okres ciąży, z wyjątkiem 4 okresów 7-dniowych, gdy 27, 55, 83 i 97 dnia ciąży zastosowano diety specjalne. Podczas tych 4 okresów, maciorom podawano 1 z 4 różnych poziomów poboru paszy: 0,5, 1,0, 1,5 i 2,0 x poziomu energii potrzebnej do utrzymania kondycji (0,5 M, 1,0 M, 1,5 M i 2,0 M, odpowiednio).

Zarówno przyrost masy ciała (BW), jak i poziom tłuszczu (BF) były istotnie większe w okresie ciąży u macior na poziomach 1,5 i 2,0 M niż maciory na poziomach 0,5 M i 1,0 M. Przeciwnie, przyrost masy w laktacji dla macior na poziomie 1,5 M i 2,0 M podczas 4 krótkich okresów ciąży był mniejszy niż macior na 0,5 M i 1,0 M poziomach poboru paszy. Średnie dzienne spożycie paszy podczas laktacji dla macior na poziomie 0,5 M spożycia paszy podczas ciąży było większe niż u loch na poziomie 2,0 M. Zarówno ciężar prosiąt przy urodzeniu, jak i po odsadzeniu zmaksymalizowano na poziomie 1,5 M poboru paszy, chociaż nie było różnic między 4 poziomami pobrania paszy w kategoriach liczby urodzonych i odsadzonych prosiąt. W odniesieniu do zarządzania, lochy trzymane w grupowych kojcach miały większy przyrost BW od 27 dnia ciąży do odsadzenia w porównaniu z lochami trzymanymi w kojcach pojedynczych. Nie stwierdzono jednak różnic pod względem wielkości miotu i wagi prosiąt przy urodzeniu i odsadzeniu. Zwiększenie poziomu spożycia paszy może zwiększyć przyrost BW i BF podczas ciąży i prowadzić do mniejszego przyrostu BW i większej utraty BF podczas laktacji. Ponadto poziom spożycia paszy 1,5 M zwiększa wagę prosiąt przy urodzeniu i odsadzeniu.

Ren, P., Yang, X.J., Railton, R., Jendza, J., Anil, L. and Baidoo, S.K. 2018. Effects of different levels of feed intake during four short periods of gestation and housing systems on sows and litter performance. Animal reproduction science, 188, pp.21-34. https://doi.org/10.1016/j.anireprosci.2017.11.001

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji