X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wykorzystanie próbek płynu ustnego do serologicznej diagnostyki afrykańskiego pomoru świń

Wyniki badań potwierdziły obecność przeciwciał dla ASFV w próbkach płynu ustnego świń. Daje to potencjalne możliwości zastosowania tej metody w diagnostyce i monitoringu ASF.

13 luty 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Afrykański pomór świń (ASF) jest groźną chorobą zwalczaną z urzędu. ASF występuje powszechnie w Afryce Subsaharyjskiej oraz niektórych krajach w Europie wschodniej stwarzając ryzyko rozprzestrzenienia na kraje sąsiednie. Ponieważ szczepionki przeciw ASF nie są dostępne zwalczanie choroby opiera się na możliwie wczesnym wykrywaniu i monitoringu. Wymaga to pobierania próbek krwi od dużej liczby zwierząt co jest pracochłonne i kosztowne a także stwarzające dodatkowe ryzyko rozprzestrzenienia ze względu na duże ilości wirusa we krwi chorych świń.

Celem badań była ocena możliwości wykorzystania płynu ustnego jako alternatywnego w stosunku do surowicy materiału do diagnostyki ASF i ewentualnego jego wykorzystania w monitoringu i programach zwalczania. W doświadczeniu pobierano próbki płynu ustnego od 8 świń zakażonych atenuowanym szczepem ASFV. Próbki pobierano w różnym czasie po inokulacji i badano według zmodyfikowanych metodyk testami ELISA i immunoperoksydazowym (IPT) oryginalnie przeznaczonymi do badania surowicy. Przeciwciała dla ASFV wykryto w płynie ustnym w obu testech u wszystkich zakażonych świń wcześnie po zakażeniu i aż do końca doświadczenia.

Wyniki te potwierdziły obecność przeciwciał dla ASFV w płynie ustnym świń i wskazały na możliwość wykorzystania tego materiału w diagnostyce i monitoringu ASFV.

Mur L., Gallardo C., Soler A., Zimmermman J., Pelayo V., Nieto R., Sanchez-Vizcaino JM. y Arias M.. Potential use of oral fluid samples for serological diagnosis of African swine fever . Veterinary Microbiology. In Press. ISSN: 0378-1135. DOI: 10.1016/j.vetmic.2012.12.034

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji