X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wykrycie nowego okrągłego jednoniciowego wirusa DNA w kale świń w Korei.

Były to pierwsze badania przeprowadzone na terenie Korei, które wykazały, że zakażenie wirusem może być powszechne w gospodarstwach trzody chlewnej.

15 styczeń 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Okrągłe wirusy ssDNA mogą infekować wielu różnych gospodarzy np. szympansy, bydło, nietoperze, świnie i inne. Zakażenie może być również przenoszone na człowieka, drogą pośrednią lub bezpośrednią. Mimo, że struktury genomu mają wiele wspólnych cech, sekwencje są zmienne, co można zauważyć w ich filogenezie. Ostatnio wiyzolowano nowego wirusa w Korei z odchodów krów. Następnie odkryto PigSCV i PoSCV, odpowiednio w Niemczech i Nowej Zelandii. Przyjęto, że nowy okrągły wirus ssDNA może być zidentyfikowany z odchodów koreańskich świń. W związku z tym, po raz pierwszy przebadano tak dużą liczbę próbek kału od świń z Korei pod kątem obecności PoSCV, w okresie od lipca do grudnia 2012 roku.

W sumie przebadano 233 próbki kału zebranego od zwierząt, u których występowałą biegunka, w okresie od lipca do grudnia 2012 roku. Zwierzęta różniły się wiekiem, a próbki pobierano z różnych rejonów kraju. z próbek następnie wyekstrahowano DNA, które zostało zanalizowane metodą nested PCR.

Badanie wykazało obecność kwasu nukleinowego PoSCV w kale zwierząt. Całkowity wskaźnik wykrywalności wynosił w przybliżeniu 62% (144/233). Nie dostrzeżono znaczących różnic w częstości występowania PoSCV w różnych grupach wiekowych lub rejonach. Jednak wskaźnik wykrywalności był około dwukrotnie niższy w przypadku próbek zebranych w listopadzie i grudniu od próbek z lipca i sierpnia.

Wskaźnik wykrywalności PoSCV w próbkach kału świń z Korei w okresie sześciu miesięcy wyniósł w przybliżeniu 60%. Było to pierwsze badanie na terenie Korei, które ukazuje, że wirus może być rozpowszechniony w fermach trzody chlewnej. Wyniki pokazują, że wiek zwierząt i region nie miały dużego znaczenia dla występowania PoSCV, w przeciwieństwie do pory roku. Ponadto, po zwiększeniu czułości testu, nested PCR może okazać się dobrą metodą do diagnostyki PoSCV. Sugeruje się potrzebę wykonania dlaszych badań opartych również na sekwencjonowaniu wyizolowanych szczepów i analizę filogenetyczną.

Hee C. Chung, A R. Kim, Eun O. Kim, Hye K. Kim, Van G. Nguyen, Min K. Choi, Hye J. Yang, Jung A. Kim, Bong K. Park. The 6th Asian Pig Veterinary Society Congress. 2013. OR52

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji