X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wysoka temperatura otoczenia w okresie okołoporodowym wywołała stres cieplny u loch

Wysokie temperatury w czasie okołoporodowym (25 ° C) stanowi zagrożenie dla dobrostanu loch, co może mieć negatywny wpływ na wydajność potomstwa.

19 grudzień 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem eksperymentu było zbadanie wpływu wysokiej temperatury otoczenia (25 ° C) w okresie okołoporodowym na lochy w kojcach indywidualnych, nie mogących wyrażać behawioru termoregulacyjnego. Dwadzieścia macior utrzymywano w 2 porodówkach, w konwencjonalnych kojcach porodowych. W 1 pokoju (CONTROL) utrzymywano temperaturę 20 ° C. W drugim pomieszczeniu (HEAT) temperaturę początkowo utrzymywano na poziomie 20 ° C i stopniowo zwiększano, aż osiągnęła 25 ° C od 112 do 115 dnia ciąży. Następnie temperaturę stopniowo obniżono do 20 ° C. Maciory były ciągle nagrywane w celu rejestrowania zachowania. Oddechy loch rejestrowano od dni 3 przed oproszeniem do d 5 po oproszeniu. Temperatury w odbytnicy loch rejestrowano od dnia 1 przed oproszeniem do 8 dnia po oproszeniu, a temperaturę powierzchni sutków loch rejestrowano od dnia oproszenia do 3 dni po oproszeniu. Wszystkie pomiary były rejestrowane codziennie. Masę ciała loch rejestrowano po 108 dniach ciąży i odsadzeniu.Tkanka tłuszczona była rejestrowana w dniu porodu, gdy temperatura pomieszczenia została ponownie ustalona na 20 ° C i po odsadzeniu. Prosięta ważono w dniach 1, 14 i 21.

Lochy z grupy HEAT spędzały większą część czasu leżąc w pozycji bocznej w porównaniu do loch z grupy CONTROL, zarówno przez 16 godzin przed oproszeniem, jak i 24 godzin po rozpoczęciu porodu, ale bez różnicy w ilości czasu spędzanego na leżeniu pomiędzy grupami. Lochy HEAT miały wyższą temperaturę w odbytnicy w 1 dniu po oproszeniu i miały temperaturę na powierzchni wymienia 0,9 ° C wyższą niż u loch kontrolnych podczas okresu rejestracji temperaatury. Lochy HEAT miały również dłuższy czas trwania porodu. Częstość oddechów była większa u loch HEAT na 1 dzień przed oproszeniem i w dniu oproszenia. W dniach 7, 8 i 9 lochy CONTROL miały wyższe spożycie paszy, a prosięta od macior CONTROL były cięższe w 21 dni po oproszeniu. Wysoka temperatura otoczenia w okresie okołoporodowym zmienia zachowanie postawy loch.

Lochy reagowały na stres termiczny zwiększoną częstością oddechów w czasie okołoporodowym. Zarówno ich temperatura mierzona w odbycie, jak i na powierzchni wymienia była podwyższona, co wskazuje, że nie były w stanie zrekompensować wyższej temperatury otoczenia. Wysoka temperatura otoczenia negatywnie wpłynęła na spożycie paszy, co miało negatywny wpływ na odsadzenie. Wysokie temperatury w czasie okołoporodowym (25 ° C) stanowi zagrożenie dla dobrostanu loch, co może mieć negatywny wpływ na wydajność potomstwa.

R. Muns J. Malmkvist M. L. V. Larsen D. Sørensen L. J. Pedersen. High environmental temperature around farrowing induced heat stress in crated sows. Journal of Animal Science, Volume 94, Issue 1, 1 January 2016, Pages 377–384, https://doi.org/10.2527/jas.2015-9623

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji