Ekstensywne systemy chowu świń zyskują na znaczeniu jako systemy produkcji wysokiej jakości oraz jako standard zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i dobrostanu zwierząt. Jednakże, wpływ naturalnej żywności na epidemiologię Salmonella pozostaje nieznany. Tutaj oceniliśmy obecność Salmonelli i skład mikrobioty jelitowej u świń zarówno z gospodarstw wolnych od Salmonelli jak i o wysokiej prewalencji Salmonelli. Ponadto, zbadano czynniki ryzyka związane z obecnością Salmonelli.
Patogen stwierdzono u 32,2% zwierząt i w 83,3% gospodarstw, wykazując duże różnice w częstości występowania między gospodarstwami. Większość izolatów należała do serotypów Typhimurium monophasic (79,3%) i Bovismorbificans (10,3%) i wykazywała profil wielolekooporności (58,6%). Analiza czynników ryzyka wykazała, że skład paszy, rodzaj/odmiana dostępnej roślinności oraz czyszczenie/dezynfekcja silosów są głównymi czynnikami związanymi z występowaniem Salmonelli. Stwierdzono wyraźne różnice w mikrobiocie jelitowej pomiędzy populacjami Salmonella-dodatnimi i Salmonella-ujemnymi, wykazując w tych pierwszych wzrost populacji Proteobacteria i spadek populacji Bacteroides. Producenci maślanu i propionianu, w tym Clostridium, Turicibacter, Bacteroidaceae_uc i Lactobacillus, byli liczniejsi w grupie Salmonella-negatywnej, podczas gdy producenci octanu, tacy jak Sporobacter, Escherichia i Enterobacter, byli liczniejsi w grupie Salmonella-dodatniej.
Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że obecność Salmonelli u świń chowanych na wolnym wybiegu jest bezpośrednio związana z dostępną naturalną roślinnością, determinującą skład mikrobioty jelitowej.
Garrido V, Migura-García L, Gaitán I, Arrieta-Gisasola A, Martínez-Ballesteros I, Fraile L, Grilló MJ. Prevalence of Salmonella in Free-Range Pigs: Risk Factors and Intestinal Microbiota Composition. Foods. 2021; 10(6):1410. https://doi.org/10.3390/foods10061410