Ustawodawstwo Unii Europejskiej (UE) stanowi, że nie powinno się rutynowo przeprowadzać obcinania ogonów świń, a materiały przeznaczone do manipulacji powinny być dostępne dla wszystkich świń, aby zapobiec gryzieniu ogonów i umożliwić im zachowanie naturalnego behawioru. Jednak od 90 do 95% świń w UE nadal ma obcinane ogony, aby uniknąć ryzyka ich gryzienia. Rolnicy twierdzą, że potrzebują informacji dostosowanych do ich konkretnych systemów produkcyjnych, zanim zrezygnują z tej praktyki.
Niniejsze badanie ma na celu ocenę wpływu czterech materiałów wzbogacających na zachowanie, fizjologię / zdrowie, wydajność oraz jakość tuszy i mięsa u świń trzymanych w hiszpańskich warunkach produkcji. Większość z tych systemów ma w pełni zarusztowane podłogi i wysokie temperatury zewnętrzne przez większość roku. Oceniano wpływ łańcuchów (CH) (grupy kontrolnej), drewniane kłody (W), papieru (P) lub słomy (S) na stojaku na zachowanie, zdrowie / fizjologię, wydajność oraz jakość mięsa i tuszy. Badanie przeprowadzano na dziewięćdziesięciu sześciu samcach świń (sześć świń / kojec) w wieku od 70 do 170 dni. Świnie przed ubojem miały 0 lub 12 godzin postu. Ich zachowanie obserwowano przez 12 tygodni, stosując skanowanie i ogniskowe pobieranie próbek. Próbki badano pod kątem stosunku neutrofili do limfocytów (N: L) i mleczanów. Pozyskano je od świń w wieku 66 i 170 dni. Próbki śliny dla chromograniny-A (CgA) pobrano w wieku 67, 128, 164 i 170 dni. Rejestrowano masę, zmiany skórne i spożycie paszy przez świnie. S wywołało więcej zachowań eksploracyjnych niż W i CH. Zmiany skórne i przekierowane zachowanie były niższe u świń z S. Świnie, które miały dostęp do S wykazywały niższe CgA bez bycia na czczo niż świnie z P lub CH. Mleczany były wyższe u świń z dostępem do W i CH, niezależnie od postu. Stosunek N: L zwiększał się z czasem. Nie znaleziono innych znaczących efektów.
Podsumowując, słoma w stojaku okazała się najlepszym materiałem do zaspokojenia potrzeb behawioralnych świń, podczas gdy papier spełniał kryteria manipulowania, ale tylko przez krótki okres. Aby uniknąć ryzyka zapchania systemu zbierania gnojowicy, należy wziąć pod uwagę pewne praktyczne problemy i ulepszenia w konstrukcji stojaka, aby zapewnić słomę wykorzystaną w tym badaniu.
Emma Fàbrega, Míriam Marcet-Rius, Roger Vidal, Damián Escribano, José Joaquín Cerón, Xavier Manteca and Antonio Velarde. The Effects of Environmental Enrichment on the Physiology, Behaviour, Productivity and Meat Quality of Pigs Raised in a Hot Climate. Animals 2019, 9(5), 235; https://doi.org/10.3390/ani9050235