X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zastosowanie proszku fluorescencyjnego do badania przenoszenia zanieczyszczenia z przyczep do przewozu zwierząt

Celem tego badania pilotażowego było ustalenie, czy proszek fluorescencyjny (Glo Germ) może być wykorzystany do badania przenoszenia zanieczyszczenia z przyczep do przewozu zwierząt gospodarskich na główny korytarz i kojce przy okazji zakupu zwierząt.

11 wrzesień 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W badaniu pilotażowym wykorzystano trzy obiekty tuczowe z tak samo zaproojektowaną strefą wyładunku i należące do jednego systemu produkcyjnego. W pierwszym miejscu 54 gramy (g) suchego proszku fluorescencyjnego umieszczono bezpośrednio i równomiernie rozprowadzono na suche trociny na podłodze przyczepy do przewozu zwierząt. W drugim miejscu 54 g suchego proszku fluorescencyjnego zmieszano z 0,25 kg (kg) trocin w dużej plastikowej torbie. W trzecim miejscu 216 g suchego proszku fluorescencyjnego zmieszano z około 0,5 l żelu OB i 0,25 kg trocin w dużej plastikowej torbie. W każdym miejscu fluorescencyjny proszek lub fluorescencyjna mieszanina proszków były równomiernie rozłożona na podłodze przyczepy do przewozu zwierząt bezpośrednio wewnątrz zwijanych drzwi, które otwierają się na korytarz przed załadowaniem świń. Kierowca i załoga składająca się z 3 lub 4 osób załadowali świnie zgodnie ze standardowymi procedurami załadunku w systemie produkcyjnym, w których kierowca wszedł do przyczepy bocznymi drzwiami z tyłu przyczepy i nie mógł przekroczyć linii oddzielenia przyczepy i korytarza wyładowczego.

W trzecim miejscu, w którym zastosowano 216 g proszku fluorescencyjnego zmieszanego z żelem OB, przeniesienie zanieczyszczenia z przyczep do kojców w budynku zostało potwierdzone przez wykrycie proszku fluorescencyjnego na spodzie butów załogi wyładowującej zwierzęta, w korytarzu, na rampie, głównym korytarzu budynku oraz w pierwszych 3 kojcach przylegających do alei wyładowczych, po obu stronach środkowego korytarza.

Wyniki tego badania pilotażowego potwierdziły, że podczas wydarzeń zakupu zwierząt zanieczyszczenie przyczepami do przewozu zwierząt można przenieść z przyczepy na główny korytarz i kojce, w których przebywają pozostałe świnie w grupie, oraz że do badania przenoszenia zanieczyszczenia nadaje się proszek fluorescencyjny

Chelsea Ruston, Daniel Linhares, Pete Thomas and Derald J. Holtkamp. Pilot study to evaluate the use of a fluorescent powder (Glo Germ) to study the transfer of contamination from livestock trailers to the center alleyway and pens in the barn during marketing events. Project #19-147 SHIC.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji