W tym badaniu oceniano skuteczność atenuowanego szczepu Salmonella enterica serowar Typhimurium. Badania przeprowadzono w trzech fermach o cyklu zamkniętym. W każdym stadzie 120 prosiąt zaszczepiono doustnie w wieku 3 i 24 dni życia, a 120 prosiąt posłużyło jako nieszczepione kontrole. Do izolacji S. Typhimurium posłużył materiał taki jak: kał, węzły chłonne krętniczo-kątnicze i jelito ślepe. Surowicę badano na obecność przeciwciał przeciwko S. typhimurium za pomocą ELISA. Wszystkie świnie były ważone przed odsadzeniem i ubojem, aby określić dzienny przyrost masy ciała.
U zaszczepionych świń badania wykonane przy uboju wykazało, że znacznie mniej zwierząt wydalało S. enterica, poziomy specyficznych przeciwciał były znacznie niższe, a średnie dzienne przyrosty było znacząco wyższe w porównaniu do zwierząt nieszczepionych z grupy kontrolnej. W dwóch stadach było znacząco mniej węzłów chłonnych i zawartości jelita ślepego z S. enterica u zwierząt szczepionych w porównaniu do kontroli, ale biorąc pod uwagę trzy stada różnica ta nie była istotna. Z kilku próbek kału, węzłów chłonnych i jelita ślepego szczepionych świń wyizolowano S. enterica z tymi samymi cechami i auksotroficznym genotypem jak szczep szczepionkowy.
Wyniki te wskazują, że szczepienie atenuowanym szczepem S. typhimurium zmniejsza siewstwo S. enterica przelania, ale szczep szczepionkowy może utrzymywać się w tkankach.
De Ridder, et al. Use of a live attenuated Salmonella enterica serovar Typhimurium vaccine on farrow-to-finish pig farms. Vet J. 2014 Nov;202(2):303-8. doi: 10.1016/j.tvjl.2014.09.012. Epub 2014 Sep 16.