Cirkowirus świń typu 3 (PCV3) został ostatnio opisany jako potencjalna przyczyna poronień i układowego zapalenia naczyń u świń. Chociaż wirus ten został wykryty metodą real-time PCR w wielu tkankach świń z krajów na całym świecie, choroby związane z PCV3 nie zostały w sposób zadowalający wyjaśnione. Celem niniejszej pracy było zbadanie związku pomiędzy obecnością mRNA PCV3 wykrytego metodą hybrydyzacji in situ (ISH) w obrębie zmian histologicznych a DNA PCV3 wykrytego metodą PCR w czasie rzeczywistym u naturalnie zakażonych świń. W sumie przeanalizowano 25 przypadków PCV3 PCR-dodatnich. Utrwalone w formalinie tkanki z tych przypadków były oceniane pod kątem zmian histologicznych oraz pozytywnych sygnałów ISH-RNA dla PCV3.
Najczęstszym typem tkanki ze zmianami histopatologicznymi było serce (76,2%), z limfoplazmocytarnym zapaleniem mięśnia sercowego i zapaleniem nasierdzia jako najczęstszymi obserwowanymi zmianami. Częste było także limfoplazmatyczne śródmiąższowe zapalenie płuc (47,6%). Stwierdzono również zmiany w nerkach, wątrobie, śledzionie i węzłach chłonnych. Pozytywne sygnały PCV3-ISH-RNA były najczęściej obserwowane w połączeniu z limfoplazmacytowym naciekiem zapalnym w różnych tkankach, w tym w tętnicach.
Na podstawie uzyskanych przez nas wyników można stwierdzić, że minimalny zestaw próbek, które powinny być pobrane do badania histopatologicznego i hybrydyzacji mRNA in situ w celu potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania PCV3, to serce, płuca i tkanki limfoidalne (tj. śledziona i węzły chłonne), szczególnie w celu diagnostyki różnicowej z chorobami związanymi z PCV2.
De Conti ER, Resende TP, Marshall-Lund L, Rovira A, Vannucci FA. Histological Lesions and Replication Sites of PCV3 in Naturally Infected Pigs. Animals. 2021; 11(6):1520. https://doi.org/10.3390/ani11061520