X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zmiany w składzie biochemicznym nasienia knura związane z wiekiem i porą roku

Wieku i pora roku wpływają na funkcje rozrodcze knura.

14 marzec 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zbadano wpływ wahań związanych z wiekiem i porą roku na skład nasienia knura w okresie 3 lat. W wieku 8 miesięcy, od czterech dzików zebrano ejakulaty i podzielono je na trzy grupy: od 8 do 18, od 19 do 30 i od 31 do 42 miesięcy i podzielono je na dwa okresy sezonowe: jesień-zima i wiosna-lato.

Zmienność osobnicza knura miała istotny wpływ na większość analizowanych parametrów nasienia. Istotnie większe objętości ejakulatu obserwowano u knurów starszych niż 18 miesięcy w okresie jesienno-zimowym. Stężenie plemników było wyższe u knurów w wieku poniżej 18 miesięcy, podczas gdy całkowita liczba plemników była znacznie wyższa w okresie jesienno-zimowym, niezależnie od grupy wiekowej. Efekty sezonowe w ruchliwości plemników były wyraźniejsze u knurów w wieku od 19 do 30 miesięcy, będąc istotnie wyższymi w okresie jesienno-zimowym. Proporcje plemników z nienaruszonym, prawidłowym akrosomem wierzchołkowym grzbietu i osmotycznie tolerancyjnymi błonami akrosomalnymi były wyraźnie wyższe u knurów w wieku od 19 do 30 miesięcy w okresie jesienno-zimowym. Plemniki zebrane w okresie wiosenno-letnim były bardziej podatne na peroksydację lipidów, niezależnie od grupy wiekowej. Istotnie wyższe poziomy zawartości białka i stężenia nie tiolowych składników przeciwutleniających (SP) wykryto u knurów w wieku poniżej 18 miesięcy w okresie jesienno-zimowym. Efekty sezonowe na pH i aktywności hamującej proteinazę w SP były bardziej wyraźne u knurów w wieku poniżej 18 miesięcy, natomiast aktywność fosfatazy alkalicznej była większa u knurów w wieku 19-30 miesięcy w okresie jesienno-zimowym. Znaczne ilości przeciwutleniaczy zawierających tiol w SP wykryto u knurów starszych niż 18 miesięcy w okresie wiosenno-letnim. Na poziom osmolalności i całkowity poziom antyoksydantów nie miały wpływu różnice w okresach sezonowych i grupach wiekowych.

Wyniki tego badania wskazują, że zmiany związane z wiekiem i sezonem wpływają na funkcje układu rozrodczego u knura, powodując znaczne zmiany w składzie biochemicznym nasienia.

L. Fraser, J. Strzeżek, K. Filipowicz, M. Mogielnicka-Brzozowska, L. Zasiadczyk. Age and seasonal-dependent variations in the biochemical composition of boar semen. Theriogenology August 2016. Volume 86, Issue 3, Pages 806–816. DOI: https://doi.org/10.1016/j.theriogenology.2016.02.035

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji