Wysokie zużycie energii elektrycznej, dwutlenek węgla (CO2) i podwyższona emisja szkodliwych gazów w światowym sektorze hodowlanym mają negatywny wpływ na zrównoważenie środowiskowe. W badaniu zbadano wpływ systemu grzewczego wykorzystującego powietrzną pompę ciepła (AHP) na energooszczędność, warunki mieszkaniowe i cechy produkcyjne świń.
Podczas 16-tygodniowego okresu doświadczalnego stwierdzono, że w budynku AHP temperatura wewnętrzna była wyższa niż w budynku konwencjonalnym. Ponadto średnie zużycie energii elektrycznej i emisja CO2 zmniejszyły się odpowiednio o około 40 kWh i 19,32 kg w budynku AHP w porównaniu z konwencjonalnym systemem ogrzewania. Średnie emisje NH3 i H2S były znacznie niższe w budynku AHP w fazach tuczu. AHP i konwencjonalne systemy grzewcze nie miały istotnego wpływu na średnie wahania poziomu ultra drobnego pyłu (PM2,5) i formaldehydu. Ponadto oba systemy grzewcze nie wykazały znaczącej różnicy w średniej wydajności wzrostu świń, ale przyrost masy ciała miał tendencję do zwiększania się w budynku AHP.
Podsumowując, system AHP ma ogromny potencjał w zakresie redukcji zużycia energii, emisji gazów cieplarnianych (GHG) i szkodliwych gazów, zapewniając korzyści ekonomiczne i przyjazne dla środowiska odnawialne źródło energii. Emisja szkodliwych gazów w światowym sektorze hodowlanym ma negatywny wpływ na zrównoważenie środowiskowe. W badaniu sprawdzono wpływ systemu grzewczego wykorzystującego powietrzną pompę ciepła (AHP) na energooszczędność, warunki wewnątrz budynku i cechy produkcyjne świń.
Jeong MG, Rathnayake D, Mun HS, Dilawar MA, Park KW, Lee SR, Yang CJ. Effect of a Sustainable Air Heat Pump System on Energy Efficiency, Housing Environment, and Productivity Traits in a Pig Farm. Sustainability. 2020; 12(22): 9772. https://doi.org/10.3390/su12229772