Celem tego badania było zbadanie związku między oceną dobrostanu zwierząt w gospodarstwie, a oceną parametrów produkcyjnych loch, a także zbadanie jak rolnicy postrzegają związek między ich podejściem do hodowli, dobrostanem zwierząt oraz wydajności. Oceniono warunki środowiskowe i zarządzania w zakresie dobrostanu zwierząt, a także przeprowadzono rozmowy z fińskimi rolnikami z 30 gospodarstw. Badano związek między dobrostanem i produkcją z wykorzystaniem korelacji i analizy regresji.
W odniesieniu do danych produkcyjnych, lepsze wyniki w zakresie dobrostanu w okresie laktacji zostały skorelowane z krótszym cyklem reprodukcyjnym i mniejszą liczbą martwo urodzonych prosiąt. Wyjaśniło to także zmienność w liczbie prosiąt pozyskiwanych rocznie i długości odstępów między porodami. Rolnicy byli zgodni co do tego, że parametry wydajności oraz zasady oceny dobrostanu stosowane w tym badaniu były odpowiednie. Większość rolników uznała, że dobrostan zwierząt wpływa na produkcywność, i że istnieją związki między postawami rolników, dobrostanem zwierząt oraz wydajnością. Nie stwierdzono zależności statystycznych między podejściem rolników i dobrostanem zwierząt; jednak w gospodarstwach rolników z pozytywnymi postawami do postrzegania zasad dobrostanu zwierząt wskaźniki śmiertelności prosiąt i martwo urodzonych prosiąt były nieco niższe, niż w gospodarstwach rolników posiadających mniej pozytywne opinie.
Można stwierdzić, że działania mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt mają również wpływ na opłacalność hodowli, poprzez zwiększenie wydajności loch. Odpowiednie zarządzanie i zdrowsze zwierzęta owocują większą liczbą prosiąt urodzonych i krótszym kresem między porodami.
Jääskeläinen T., T. Kauppinen, K.M. Vesala and A. Valros. 2014. Relationships between pig welfare, productivity and farmer disposition. Animal Welfare. 23: 435-443. doi: 10.7120/09627286.23.4.435