X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Związek między infekcją IAV i subpopulacjami świń w endemicznie zakażonych stadach podstawowych

 Na podstawie tych ustaleń, zalecamy aby strategie kontroli IAV ukierunkować na zapobieganie infekcji przed wprowadzeniem loszek do gospodarstwa, i na prosięta przed odsadzeniem.

26 sierpień 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wirusy grypy A (IAV) są rozpowszechnione na całym świecie u ptaków, świń i ludzi, i powoduje istotną chorobę endemiczną  we wszystkich krajach. Chociaż świnie odgrywają kluczową rolę w ekologii IAV, epidemiologia stad świń jest słabo poznana. W tym długoterminowym badaniu opisujemy występowanie infekcji IAV w trzech subpopulacjach świń w 5 stadach hodowlanych w środkowozachodnich rejonach USA. Z każdego stada pobierano co miesiąc przez rok, przy każdej wizycie, 30 indywidualnych wymazów z nosa pobrano z trzech subpopulacji, a mianowicie: a) loszki remontowe, przebywające w gospodarstwie przez okres krótszy niż 4 tygodnie (nowe loszki), b) loszki remontowe przebywające w gospodarstwie przez okres dłuższy niż 4 tygodnie (loszki), c) potomstwo do 21 dnia życia (prosięta). W  celu wykrycia IAV zastosowano reakcję łańcuchową polimerazy z odwrotną transkryptazą (RRT-PCR), a związek między infekcją IAV a subpopulacjami świń zmierzono stosując mieszany model regresji logistycznej. Wymazy z nosa (n = 4190) zebrano z 141 grup świń.

Co najmniej jeden IAV-dodatni wymaz z nosa wykryto w 19,9% (n = 28) grup próbek i 7,7% (n = 324) wszystkich wymazów dało wynik pozytywny. Po dopasowaniu kwartału roku i próbkobrania, szanse uzyskania wyniku dodatniego IAV wynosiła odpowiednio 7,9 (95% CI: 1,4, 43,9) i 4,4 (95% CI: 1,1, 17,1) razy więcej w grupach nowych loszek i prosiąt w porównaniu do grup loszek.

Wyniki wskazują, że nowe loszki i prosięta miał większe szanse uzyskania wyniku IAV dodatniego. Na podstawie tych ustaleń, zalecamy aby strategie kontroli IAV ukierunkować na zapobieganie infekcji przed wprowadzeniem loszek do gospodarstwa, i na prosięta przed odsadzeniem.

Diaz A, Perez A, Sreevatsan S, Davies P, Culhane M, Torremorell M (2015) Association between Influenza A Virus Infection and Pigs Subpopulations in Endemically Infected Breeding Herds; PLoS ONE 10(6): e0129213. doi:10.1371/journal.pone.0129213

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji