Rozwój oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Większość krajów pracuje na rzecz ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w hodowlach zwierząt. Poprawa poziomu bezpieczeństwa biologicznego gospodarstwo jest jednym z możliwych środków, które mogą być wdrożone w celu wspierania redukcji użytku takich leków. Wymaga to zaangażowania ze strony rolnika, jednak nie ma wielu aktualnych danych dotyczących zdania hodowców na ten temat.
Przeprowadziliśmy badanie poprzeczne 60 stad typu od porodówki do tuczarni położonych w zachodniej części Francji. Celem pracy była ocena zależności między poziomem bezpieczeństwa biologicznego i użycia środków przeciwbakteryjnych we francuskim przemyśle trzody chlewnej. Nasze badanie jest pierwszym pod względem technicznym, w tym pomiaru użycia leków przeciwbakteryjnych, opisu praktyk bezpieczeństwa biologicznego i ilościowego związku między użytkowaniu środków przeciwbakteryjnych i poziomie bezpieczeństwa biologicznego. Drugi aspekt był psychlogiczny, który miał na celu określenie postrzegania tego zagadnienia przez rolników, barier i motywów dotyczących zastosowania leków antybakteryjnych.
Nasze badania wskazują, że warchlaki są poddawane wielu zabiegom przeciwbakteryjnym; Jednakże, zmienność między gospodarstwami jest wysoka. Co więcej, badanie relacji między poziomem bezpieczeństwa biologicznego i stosowania przeciwbakteryjnego pokazuje, że i) średnia częstość leczenia u zwierząt przeznaczonych do reprodukcji i warchlaków jest znacząco niższa w grupie z najlepszym poziomem bezpieczeństwa biologicznego zewnętrznego oraz ii) średnia częstości leczenia prosiąt jest znacznie niższa w gospodarstwach o dobrych praktyk bezpieczeństwa biologicznego wewnętrznego. Wreszcie badanie psychologiczne pokazuje, że chociaż rolnicy dostrzegają wysokie korzyści w stosowaniu środków przeciwdrobnoustrojowych, sądzą że ich potrzeby są stosunkowo niskie. Rolnicy oceniają środki, które mają wpływ finansowy na ich hodwlę, jako te, które najbardziej wpływają na redukcję stosowania środków przeciwbakteryjnych.
Podsumowując, nasze badania potwierdzają, że bezpieczeństwo biologiczne jest użytecznym narzędziem do promowania redukcji zastosowania srodków przeciwbakteryjnych w przemyśle trzody chlewnej.
Lucie Collineau, Catherine Belloc, Anne Hemonic, Murielle Guiard, Anne Lehebel, Brigitte Badouard, Katharina Staerk. Etude du lien entre niveau de biosécurité et utilisation d’antibiotiques dans les élevages de porcs. 46èmes Journées de la Recherche Porcine.