X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Związek między szybkością transmisji i nasileniem objawów choroby związanej z Actinobacillus pleuropneumoniae u świń

Wyniki sugerują, że jest mało prawdopodobne aby kliniczne ognisko A. pleuropneumoniae było spowodowane tylko przez rozprzestrzenianie się patogenu przez klinicznie chore zwierzęta.

22 październik 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Lepsze zrozumienie zmienności w zakaźności i relacji z objawami klinicznymi może przyczynić się do poprawy działań w celu zwalczania i zapobiegania (klinicznych) ogniska chorób. Tutaj zbadaliśmy rolę nasilenia choroby na zakaźność i transmisję Actinobacillus pleuropneumoniae, bakterii, powodującej problemy z układem oddechowym w hodowli trzody chlewnej. Przeprowadziliśmy eksperymentalną transmisję na 10 parach świń urodzonych poprzez cesarskie cięcie, które nie otrzymały siary. W każdej parze jedną świnię infekowano donosowo 5 × 106 CFU szczepu 1536 A. pleuropneumoniae. Oceniono objawy kliniczne, a przebieg infekcji obserwowano w badaniu bakteryjnym. Zeskrobinę z migdałków i wymazy z nosa poddano badaniu qPCR.

Transmisja została zaobserwowana u 6 z 10 par świń, ale oceny stopnia nasilenia choroby u zwierząt niezainfekowanych donosowo były niskie w porównaniu do wyniku zakażonych donosowo świń. Podczas gdy ocena nasilenia choroby była dodatnio skorelowana z intensywnością zakażenia u świń zakażonych donosowo, a to z kolei ze stopniem transmisji, to ocena stopnia nasilenia choroby była negatywnie skorelowana z transmisją. Te wyniki sugerują, że świnie z równą intensywnością zakażenia ale z ocenami stopnia nasilenia choroby przekazują mniej skutecznie A. pleuropneumoniae. Wreszcie, korelacja pomiędzy oceną nasilenia choroby u zainfekowanych donosowo i niezainfekowanych, dodatnich świń była niska. Chociaż przełożenie wyników badań eksperymentalnych na warunki terenowe ma pewne ograniczenia, nasze wyniki sugerują, że istotne klinicznie ogniska A. pleuropneumoniae wydają się nie być wywołane jedynie rozprzestrzenianiem się patogenu od klinicznie chorych świń, ale mogą być raczej wynikiem rozwoju objawów klinicznych u już zakażonych zwierząt.

Tijs J Tobias, Annemarie Bouma, Angeline JJM Daemen, Jaap A Wagenaar, Arjan Stegeman and Don Klinkenberg. Association between transmission rate and disease severity for Actinobacillus pleuropneumoniae infection in pigs. Veterinary Research 2013, 44:2 doi:10.1186/1297-9716-44-2.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji