X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Śmiertelność po porodzie; charakterystyka prosiąt, łożyska i sznura pępowinowego

Wyniki badań mogą wskazywać, że powierzchnia łożyska i jego waga wpływają na przeżywalność prosiąt.

24 kwiecień 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Rozwój płodowy prosiąt zależy od łożyska a waga noworodka jest ściśle związana z śmiertelnością bezpośrednio po urodzeniu.Niestety istnieje niewiele danych na temat oceny łożyska w odniesieniu do śmiertelności prosiąt.

Celem badań była ocena wpływu powierzchni łożyska i jego masy, sznura pępowinowego i cech noworodka takich jak parametry krwi, żywotność i wagi urodzeniowej na śmiertelność. Żywo urodzone prosięta z miotów 26 loch Landrace-Yorkshire monitorowano podczas porodu oraz notowano powierzchnię i wagę łożyska a także parametry krwi uzyskanej od prosiąt i ze sznura pępowinowego. Spośród 386 żywo urodzonych prosiąt, 16,8% padło przed odsadzeniem w 5 tyg. Aż 78,5% z nich padło w ciągu 3 pierwszych dni życia. Średni poziom mleczanu był podwyższony u prosiąt, które nie przeżyły do odsadzenia (P=0,003). Poziom hemoglobiny i hematokrytu był u nich obniżony w porównaniu do prosiąt, które przeżyły (P<0,001). Prosięta urodzone z przerwanym sznurem pępowinowym charakteryzowały się mniejszą żywotnością niż prosięta urodzone z nieuszkodzonym sznurem pępowinowym (P=0,021) a także istniało większe ryzyko śmierci przed odsadzeniem (P=0,050). Średnia waga urodzeniowa, wskaźnik masy ciała, powierzchnia łożyska (P<0,001) i waga łożyska (P=0,020) były mniejsze u prosiąt, które padły przed odsadzeniem niż u tych, które przeżyły. Waga urodzeniowa i powierzchnia łożyska były negatywnie skorelowane z liczbą żywo urodzonych prosiąt w miocie. Poziom IgG i albuminy we krwi w pierwszym dniu życia były obniżone u prosiąt, które padły przed odsadzeniem (P<0,01), a poziom albuminy był dodatnio skorelowany z powierzchnią łożyska (P<0,001).

W prezentowanych badaniach wykazano, że powierzchnia łożyska, jego waga, stan sznura pępowinowego, masa urodzeniowa, indeks masy ciała, poziom mleczanu, hemoglobiny i hematokrytu przy urodzeniu, oraz poziom IgG i albuminy w pierwszym dniu życia, były skorelowane ze śmiertelnością przed odsadzeniem.

Badania te wskazują na ograniczenia dotyczące wielkości miotu, i że powierzchnia łożyska i jego masa mają wpływ na przeżywalność prosiąt przed odsadzeniem.

Post partum deaths; piglet, placental, and umbilical characteristics. V. Rootwelt, O. Reksen, W. Farstad and T. Framstad. J Anim Sci. March 12, 2013 doi: 10.2527/jas.2012-5531

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji