Kalendarz zawiera wszystkie wydarzenia dotyczące sektora produkcji świń. Informacje mogą być sortowane w celu ułatwienia wyszukiwania niezbędnych informacji
Użyj tego narzędzia do zdiagnozowania problemów z współczynnikiem konwersji paszy. Kliknij na schemat blokowy lub na przyciski w tekście, aby poruszać się po różnych częściach narzędzia.
Zarządzanie fermą świń, planowanie pracy w każdym z etapów produkcji: zarządzanie na sektorze loch ciężarnych, porodowym, prosiąt odsadzonych i tuczników.
Produkcja wieprzowiny w okresie styczeń-sierpień 2014 osiągnęła 348 tysięcy ton. Stanowi to spadek o 6,9% w stosunku do tego samego okresu w 2013 roku.
W dniach 10-13 listopada 2014 r. odbyła się misja gospodarcza na Białoruś. Uczestniczyli w niej przedstawiciele kilkunastu polskich firm reprezentujących branże: mleczarską, mięsną, owoców i warzyw, napojów bezalkoholowych, urządzeń i maszyn do przetwórstwa spożywczego oraz szklarni.
Według Rosselchoznadzor, badania laboratoryjne kanadyjskich partii produktów wieprzowych eksportowanych do Rosji wykazywały ciągły wzrost wykrywanych szkodliwych substancji, w tym ractopaminę.
11 listopada delegacja polska spotkała się z przedstawicielami Dyrektoriatu Wydziału Zdrowia Zwierząt Biura Bezpieczeństwa Żywności i Spraw Konsumenckich w Japonii.
Zakazem importu objęte są produkty uboczne pochodzące od bydła i trzody chlewnej takiej jak mączki z mięsa, podroby, tłuszcz bydlęcy, słonina (włącznie ze smalcem) i tłuszcz z drobiu.
Po wynikach kontroli zakładów mięsnych prowadzonych przez Rosselchoznadzor 29 września - 10 października, niektóre zakłady uzyskały prawo do eksportu wieprzowiny do Rosji.
Rynkami objętymi promocją mają być Polska, Słowacja, Japonia, Kanada, Chiny, Białoruś, Singapur, Tajwan, Nowa Zelandia, Mongolia, Kazachstan, Algieria, Korea Południowa, Wietnam i Republika Południowej Afryki.
W sumie 1554443 ton wyeksportowano w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2014 roku. Reprezentuje to spadek o 9,4% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2013.