System 3-tygodniowy, odsadzanie z początkiem tygodnia
Jest to dobre rozwiązanie, jeśli kontrola porodów i miotów w pierwszych dniach życia jest dla nas najważniejsza.
Jest to dobre rozwiązanie, jeśli kontrola porodów i miotów w pierwszych dniach życia jest dla nas najważniejsza.
Produkcja mleka przez lochy jest jednym z parametrów, które najbardziej się zmieniły na przestrzeni ostatnich dekad.
W tym rozdziale przyjrzymy się innym aspektom indukcji porodu...
Przeprowadzono badania na 69 stadach loch dodatnich w kierunku PRRS, których celem było porównanie wpływu szczepienia szczepionką atenuowaną, kwarantanny i statusu loszek przy pierwszej inseminacji.
Na dużych fermach często odsadza się częściej niż raz w tygodniu. W ten sposób zadania przypadające na każdy dzień tygodnia mogą być bardziej jednolite; w każdy dzień jest mniej- więcej tyle samo pracy.
W ostatnim rozdziale przeanalizowaliśmy wytyczne krycia, które są bliskie ideału, a to znaczy, że osiągały te cele: co najmniej jedno krycie powinno być wykonane w idealnym czasie, a także osiągnąć ten cel jak najmniejszą liczbą kryć.
Rozwój genetyki loch wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w ich żywieniu. Należy brać pod uwagę nie tylko wpływ żywienia na metabolizm, ale również na regulację hormonalną i późniejszą płodność.
Znaczna część pracy na fermie może być podzielona na 3 główne zadania: odsadzanie, krycie i porody. Dzień wybrany na odsadzanie determinuje dwa pozostałe zadania; pierwsze, krycia, a następnie w konsekwencji i porody (2 "wielkie wydarzenia", od których zależy produkcyjność fermy).
Idealny czas krycia powinien realizować dwa cele: co najmniej jedno krycie powinno przypadać na idelany moment, a także należy osiągnąć pierwszy cel jak najmniejszą liczbą kryć.
Na fermie stwierdzono problemy z płodnością i niską liczbę prosiąt żywo urodzonych oraz zwiększony odsetek nieregularnych powtórek rui.
Jak zostało wspomniane w poprzednim rozdziale, teoretycznie idealny czas krycia przypada na 10-12 godzin przed owulacją.
Optymalne zapłodnienie lochy zależy od kilku czynników, między innymi od krycia w określonym momencie cyklu.
Jak zostało wspomniane w pierwszej części poświęconej planowaniu odsadzeń, po zadecydowaniu jakie lochy bedziemy odsadzać, w dniu odsadzania musimy wziąć pod uwagę kilka czynników...
Ekspozycją podczas aklimatyzacji może być zastosowanie szczepienia, a podanie feedbacku przed porodem zadziała wzmacniająco.
U świń przyczyną dystocji najczęściej są zbyt duże prosięta (lub wąski kanał rodny), a nie złe ułożenie prosiąt.
U loch inseminowanych nasieniem enkapsulowanym obserwowano zwiększoną koncentrację nasienia w miejscu zapładniania w drogach rodnych.