Organizacja wymiany loch III
W poprzedniej części opisaliśmy systemy zapisywania informacji, które pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie, kiedy loszki wchodzą w ruję, a także kiedy najlepiej je kryć.
W poprzedniej części opisaliśmy systemy zapisywania informacji, które pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie, kiedy loszki wchodzą w ruję, a także kiedy najlepiej je kryć.
W poprzednich prezentacjach przybliżone zostało, jak istotne jest utrzymanie odpowiedniego przekroju grup na sektorach porodowych.
W ostatniej prezentacji przyjrzeliśmy się temu, jak ważne jest wprowadzenia jednolitych grup na porodówkach (struktura wieku + nº loch). W tym rozdziale pokażemy jak to osiągnąć.
Widzieliśmy już, że w celu uzyskania właściwej struktury stada i jednolitych grup należy kontrolować liczbę loszek wprowadzanych do stada.
Dotychczas powiedzieliśmy sobie o ogólnej strukturze stada loch. W idealnej sytuacji optymalne rozmieszczenie powinno być zastosowane wobec każdej z partii produkcyjnej loch.
Jednym z głównych celów zarządzania stadem loch jest uzyskanie prawidłowej jednorodności partii zwierząt.
W tej części przyjrzymy się, w jaki sposób hormony mogą być wykorzystywane do wpłynięcia na czas oproszenia zgodnie z naszymi potrzebami.
Kiedy następuje wstrzymanie podawania hormonów, poziom progesteronu spada.
W pierwszej części dowiedzieliśmy się jak kalendarz może nam pomóc w kontrolowaniu powtarzania rui. W części drugiej zajmiemy się innymi funkcjami.
Jak dotąd, zapoznalismy się z różnymi możliwościami wykorzystania knurów do stymulacji loch w kojcach pojedynczych, w celu zmaksymalizowanie szybkości i siły bodźca. Po stymulacji lochy są gotowe do krycia.
Stosuje się wiele różnych systemów blokowania knura podczas stymulacji i krycia w kojcahc pojedynczych. Mamy zamiar wprowadzić je w życie.
Gdy locha jest w ciąży, ciałko żółte pozostaje i nadal produkuje progesteron. Poziom progesteronu jest cały czas wysoki, przez co locha nie wchodzi w ruję i utrzymuje ciążę.
Ale czy w systemie z 2,35 porodów/locha/rok, ponad 14 prosiętami urodzonymi/poród, ponad 11 prosiętami odsadzonymi i około 1% strat przy odsadzaniu możemy coś jeszcze zrobić, aby poprawić wyniki?
W celu właściwego wykorzystania hormonów musimy znać cykl reprodukcyjny lochy i hormony, które są z tym związane.
Na podstawie obserwacji klinicznych i badania serologicznego podjęto decyzję o szczepieniu przeciw PRRSV, co stopniowo doprowadziło do poprawy stanu zdrowia na fermie. Kilka miesięcy później u tuczników, a następnie u warchlaków i loch, pojawił się kaszel.
Procedura jest prosta, szybka i dobrze tolerowana przez lochy.