Dni nieprodukcyjne czy dni nieefektywne?
Proponujemy bardziej bezpośredni wskaźnik, który pozwoli przyjrzeć się i przeanalizować problemy reprodukcyjne na fermie.
Proponujemy bardziej bezpośredni wskaźnik, który pozwoli przyjrzeć się i przeanalizować problemy reprodukcyjne na fermie.
Baza danych PigCHAMP Pro Europe została wykorzystana do analizy loch - mamek, które odsadzają prawie dwukrotnie więcej niż wynosi średnia w gospodarstwie.
Loszki zdecydowanie częściej powtarzają ruje…. ale dlaczego?
Rozrodczość świń i lato nie są dobrymi przyjaciółmi. Jest ciepło, liczba godzin światła spada, spada płodność i weterynarze częściej, niż w pozostałych porach roku spotykają się z zaburzeniami w rozrodzie.
Na fermie odnotowano wzrost odsetka powrotów rui z 10% do 50%, a ponad 90% z nich była regularna.
Krótszy schemat dawkowania mniejszą dawką oszczędza pieniądze, ale istnieje zwiększone ryzyko rozwoju torbieli pęcherzykowych, które mogą wystąpić przy dawkach poniżej 13 mg / dobę.
Spotkanie celów hodowli seryjnej wymaga dostępności wystarczającej liczby gotowych do spożycia maciorek i loszek.
Odsadzając prosto do kojców jedną lub więcej partii loch, możemy uzyskać tygodniową wartość przestrzeni.
W ostatnim rozdziale przeanalizowaliśmy wytyczne krycia, które są bliskie ideału, a to znaczy, że osiągały te cele: co najmniej jedno krycie powinno być wykonane w idealnym czasie, a także osiągnąć ten cel jak najmniejszą liczbą kryć.
Idealny czas krycia powinien realizować dwa cele: co najmniej jedno krycie powinno przypadać na idelany moment, a także należy osiągnąć pierwszy cel jak najmniejszą liczbą kryć.
Na fermie stwierdzono problemy z płodnością i niską liczbę prosiąt żywo urodzonych oraz zwiększony odsetek nieregularnych powtórek rui.
Jak zostało wspomniane w poprzednim rozdziale, teoretycznie idealny czas krycia przypada na 10-12 godzin przed owulacją.
Stwierdzono niezwykle wysoką liczbę powtórek rui w 31-39 dniu. U większości loch, u których badanie USG nie wykryło ciąży, powtórki miały miejsce przed 42 dniem.
Kalendarz hodowlany jest jak komputer ale bez kabli, monitora, czy klawiatury.
PCV2 może docierać do zarodków/płodów w czasie wiremii lub w wyniku inseminacji zanieczyszczonym nasieniem.