Strona 2 - artykuły na temat szczepionka w Artykuły

Rys.1 Ewolucja wirusów H3N2 u ludzi i świń. Różne odcienie koloru zielonego ukazują różnice antygenowe hemaglutynin H3; szczepy wirusa są opisane miejscem i rokiem izolacji. Ludzkie wirusy przeniosły się na populacje świń we wczesnych latach 70. w Europie, natomiast w Ameryce Północnej nieco później- w połowie lat 90. i w roku 2010. Odbija się to na obecnej sytuacji, krążenia trzech różnych kladów wirusa H3N2 grypy świń (patrz prostokątne pola)- jednego w Europie i dwóch w Ameryce Północnej. Klady z Ameryki Północnej od czasu do czasu powracają do populacji ludzi, stąd określane są wirusami „wariantowymi”.

Nowe spojrzenie na szczepienie świń przeciwko grypie.

Naukowcy badający tą jednostkę chorobową starają się wywołać odpowiedź przeciwciał na te antygeny powierzchniowe (hemaglutyniny) wirusa, które podlegają najmniejszej zmienności. Decydowanie się na pierwsze i kolejne szczepienia przypominające z zastosowaniem dwóch znacznie różnych antygenowo szczepów w obrębie podtypu H1 bądź H3, wydaje się obiecującym sposobem na zabezpieczanie naszych stad.

Rycina 1. Schemat różnych kierunków postępowania w stadzie PRRSV dodatnim.

Zwalczanie PRRSV przy użyciu szczepień i optymalizacji zasad zarządzania: analiza trzech przypadków

Mimo, że szczepienie było skuteczne w stabilizacji stada loch, wyniki badań wykazały, że eliminacja PRRSV z warchlakarni może być osiągnięta jeśli szczepienie i częściowa depopulacja są wspierane przez ścisłe stosowanie wszystkich rekomendowanych procedur zarządzania, w tym ścisłego przestrzegania zasady całe pomieszczenie pełne/całe pomieszczenie puste.

Rycina 2. Obrzęk powiek u chorej świni.

Przypadek kliniczny: Choroba obrzękowa

16-sty-2017

Opis dotyczy wystąpienia choroby obrzękowej w fermie komercyjnej, której zwalczenie było bardzo trudne bez użycia szczepionki. Od 2014 roku z nieznanych powodów w Europie stwierdza się wzrost liczby przypadków tej choroby.