Strona 4 - artykuły na temat grypa
Wpływ grypy na wydajność produkcji świń
Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, np. jaki jest wpływ endemicznej grypy na wydajność rozrodu, szczególnie u loszek, jaki wpływ ma utrzymywanie się wirusa na porodówkach, skoro wiadomo, że prosięta ssące mogą stanowić rezerwuar wirusa w fermach zakażonych endemicznie?
Wirus gypy może wywoływać zakażenia enzootyczne w fermach świń o cyklu zamkniętym
Wybuchy choroby mogą trwać nawet miesiąc na poziomie populacji, co może być wyjaśnione przez transmisję wirusa grypy z powietrzem, między grupami wrażliwych i siejących zwierząt z różnych grup wiekowych.
Zakaźność wirusa grypy H3N8 różnych gatunków zwierząt w eksperymentalnym zakażeniu świń.
Krążenie nowych,podobnych do ludzkich, wirusów grypy w Meksyku i Chile
Wpływ wczesnego zakażenia wirusem grypy i wirusem PRRS na śmiertelność w okresie poodsadzeniowym
Zakażenie osesków wirusem grypy i wirusem PRRS skutkowało wzrostem śmiertelności w okresie poodsadzeniowym.
Związek między infekcją IAV i subpopulacjami świń w endemicznie zakażonych stadach podstawowych
Związek z obecnością IAV i PRRSV w stadzie podstawowym a śmiertelnością po odsadzeniu.
Rola świń w powstawaniu nowych szczepów wirusa grypy
Świnie mogą być źródłem nowych szczepów wirusa grypy o potencjale zoonotycznym, jednak rosnąca zmienność genetyczna szczepów jest przede wszystkim wynikiem wprowadzania szczepów ludzkich do populacji świń. Dlatego też jest tak ważne aby personel ferm mający bliski kontakt ze zwierzętami był szczepiony przeciw grypie.
Zmienność wirusa grypy świń w Europie
Genetyczna i antygenowa zmienność wirusa grypy powinna być rozumiana jako coś dynamicznego i stale ewoluującego. Jest bardzo ważne aby stale prowadzony był aktywny monitoring wirusów grypy w Europie i badania nad wpływem tego patogenu na produkcję świń.
Utrzymywanie się zakażeń wirusem grypy w populacjach odsadzonych świń
Zakażenia wirusem grypy są eliminowane o pojedynczych zwierząt w ciągu 5-7 dni od zakażenia. Mimo to grypa występuje enzootycznie na całym świecie i nawet około 3-5% tuczników przy uboju reaguje dodatnio w testach na obecność wirusa grypy.
Interakcje pomiedzy PRRSV i koronawirusem płucnym oraz PRRSV i wirusem grypy
Enrico Marco porusza temat stosunkowo często ostatnio występujących problemów dotyczących układu oddechowego u świń w końcowej fazie tuczu, które słabo reagują na antybiotykoterapię. W takich przypadkach zwykle myślimy o PRRSV, podejrzenie mieszanej infekcji wirusowej nie jest częstym rozpoznaniem.
Dynamika zakażeń wirusem grypy w stadach loch
Główne grupy ryzyka to włączane do stad loszki i prosięta przed odsadzeniem.
Patogeneza zakażeń wirusem grypy A u świń
Identyczność wirusa uodparniającego i zakażającego jest najlepsza ponieważ nie dojdzie do replikacji drobnoustroju i uszkodzenia tkanek, siewstwa i objawów klinicznych. Jeśli wirus zakażający jest podobny do uodparniającego, częściowa odporność krzyżowa pozwala na redukcję infekcji do 2-4 dni.
Zakażenia prosiąt wirusem grypy
Stosunkowo wysoki odsetek prosiąt w sektorze porodowym może być zakażony wirusem grypy w pierwszych tygodniach życia co wskazuje na niedostateczną ochronę przez przeciwciała siarowe.