Zielone światło dla zawieszenia unijnych ceł importowych na ukraiński eksport
Parlament dał zielone światło dla zawieszenia unijnych ceł importowych na ukraiński eksport produktów rolnych na kolejny rok w celu wsparcia gospodarki kraju.
Parlament dał zielone światło dla zawieszenia unijnych ceł importowych na ukraiński eksport produktów rolnych na kolejny rok w celu wsparcia gospodarki kraju.
W kwietniu spadły ceny wszystkich głównych zbóż, z wyjątkiem ryżu.
Najsilniejszy spadek produkcji wystąpił w sektorze trzody chlewnej.
Pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika pochodzące z Ukrainy mogą być wyłącznie transportowane przez Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię lub Słowację i nie mogą być przechowywane na tych terytoriach oraz nie mogą być nabywane do konsumpcji krajowej.
Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa została przedłużona, ale ONZ nie określiła długości odnowienia.
Komisja zobowiązała się do uruchomienia w 2023 r. unijnego centrum monitoringu rynku nawozów. Komisja opublikowała zaproszenie do składania wniosków w celu formalnego uruchomienia grupy ekspertów przed latem 2023 r. Zaproszenie jest otwarte do dnia 4 kwietnia.
Obecna umowa "Black Sea Grain Initiative", która do tej pory pozwalała na eksport zboża, wygasa 17 marca.
Eksport i import produktów rolno-spożywczych do UE rośnie we wrześniu 2022 r.
Spadki dotyczą przede wszystkim produkcji kukurydzy na Ukrainie i w Unii Europejskiej, która będzie wymagała większego importu tego zboża, aby zrekompensować spadek podaży krajowej.
Białoruś pozwoli bez uwarunkowań na tranzyt zboża z Ukrainy przez własne terytorium.
Posłowie osiągnęli wstępne porozumienie z rządami UE w sprawie nowego prawa dotyczącego wylesiania, które zobowiąże firmy do weryfikacji i wydania deklaracji.
W roku gospodarczym 2021/22 w Niemczech zużyto 20,9 mln t ziarna paszowego, czyli o około 16 % mniej.
Najnowszy raport dotyczący szacunków zbiorów kukurydzy i soi wykazał niewielkie zmiany w stosunku do raportu październikowego. Najważniejsze z nich to spadek zbiorów w Unii Europejskiej oraz wzrost zapasów końcowych dla Brazylii i Ukrainy.
Scenariusz przewidywany dla światowej produkcji kukurydzy sugeruje tendencję wzrostową popytu na brazylijski eksport.
Rosja zgodziła się na przedłużenie o cztery miesiące porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego.