Lars Jensen z Aars w północnej Danii zaprzestał hodowli loch w swoim gospodarstwie w Kællingtandgaard („Zagroda-Komonica“) i rozpoczął tucz świń. W nowej tuczarni, którą rolnik zbudował w trakcie restrukturyzacji firmy, żyje obecnie 6.000 zwierząt. Nowością jest również wytwórnia pasz, w którym produkowana jest pasza dla świń. Zaproszenie na dzień otwartych drzwi, które niedawno zainicjowała rodzinna firma Stensager Svin I / S, spotkało się z niezwykłą reakcją: 500 gości skorzystało z okazji, aby przyjrzeć się nowemu budynkowi oraz wyposażeniu chlewni i wytwórni pasz Big Dutchman. Oczywiście ze względu na zagrożenie koronawirusem odbyło się to przy zachowaniu stosownej odległości. Sercem chlewni jest waga sortownicza TriSortpro, za pomocą której świnie trzymane w grupach są automatycznie ważone i wybierane na podstawie ich wagi.
Prace budowlane trwały sześć miesięcy, z czego trzy w warunkach koronawirusa. Mimo wszystkich przeciwności, system został ukończony w zaplanowanym czasie – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. „Możesz to zrobić tylko z elastycznymi partnerami u boku, a każdy musi być zmotywowany po same czubki włosów” – mówi Lars Jensen, wspominając wysiłek włożony w inwestycje. Firma Big Dutchman Scandinavia była odpowiedzialna za wsparcie projektu na miejscu.
Miejsca dla zwierząt są podzielone na sześć sekcji, które z kolei składają się z dwóch obszarów: „500 loszek po jednej stronie i 500 knurków po drugiej” – wyjaśnia hodowca.
Waga sortująca TriSort do tuczu
Tuczniki mają dużą swobodę ruchu, ponieważ przebywają w bardzo dużych grupach. Skala sortowania TriSort określa rodzaj pomieszczenia: idealne jest od 250 do 400 zwierząt na grupę. Oprócz wagi system określa również dokładną liczbę zwierząt gotowych do uboju tak, aby dokładnie odpowiadały wymaganym kryteriom w momencie uboju. Niedowaga lub nadwaga sprzedawanych świń należy już do przeszłości, co ma pozytywny wpływ na zysk fermy.
Dzięki stałemu monitorowaniu, Jensen przez cały czas ma wiedzę na temat dziennego przyrostu masy ciała, a tym samym stanu zdrowia świń; w końcu utrata wagi często wskazuje na chorobę. Wynik: Rzucające się w oczy zwierzęta można łatwo wybrać za pomocą automatycznego oznaczania kolorami, a przydział paszy można odpowiednio dostosować.
Nowością w portfolio produktów Big Dutchman jest innowacyjny czujnik koloru, który rozpoznaje zwierzęta oznaczone na niebiesko i automatycznie sortuje je do żądanych obszarów obory. „Ta funkcja jest naprawdę pomocna. Oszczędza mi to kłopotów z ręcznym dzieleniem zwierząt na grupy ” – cieszy się Lars Jensen mówiąc o tym, dodatku oszczędzającym pracę, który rolnicy mogą opcjonalnie zainstalować.
Podstawowy kontroler 510 steruje systemami TriSort, może sterować nawet dziesięcioma stacjami TriSort naraz, oprogramowanie jest intuicyjne w użyciu i oferuje pełny przegląd podłączonych stacji TriSort.
Inne funkcje TriSort:
- Łatwe zmiany trybów stacji (szkolenie, sortowanie, sortowanie);
- Zmiany nastawień dla jednej stacji lub kilku stacji jednocześnie;
- Montaż sterownika na oddziale lub na centralnym korytarzu;
- Prognozowanie wagi dla kilku stacji jednocześnie, tak aby świnie z kilku kojców można było łatwo pogrupować do sprzedaży i uboju.
Zarządzanie chlewnią za pomocą BigFarmNet
„Zależało mi na tym, aby monitorować każdą świnię, aby móc zaoferować każdej sztuce optymalne warunki środowiskowe. Jednocześnie prowadzę bardzo dużą fermę ”- mówi Lars Jensen o ogólnych warunkach, które należało pogodzić.
Rozwiązanie: Big Dutchman Scandinavia zintegrował całą produkcję w Kællingtandgaard z systemem zarządzania fermą BigFarmNet, tj. wszystkie aplikacje, od zasilania po TriSort, są zintegrowane w jednym programie i jednej bazie danych. Wprowadzanie danych można wykonywać na dowolnym komputerze lub smartfonie.
Wynik: dzięki BigFarmNet rolnik oszczędza czas, a jednocześnie zapewnia imponujący poziom dobrostanu zwierząt, ich kontroli i identyfikacji.
Big Dutchman dostarczył również:
- Automat paszowy DryWetFeeder – dla warchlaków i tuczników
- System karmienia na sucho DryExactpro – od silosu do paśników
- Technologia rozładunku i przenośników paszy – od paszowozu do silosu
10 październik 2020 - Big Dutchman